RWE: Německé velkoobchodní ceny energie jsou příliš nízké (OPAK.)

14.01.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Konkurence na evropských velkoobchodních trzích s energií omezila ceny v Německu, a ohrozila tak investice do nových elektráren, ukázala ve...

...středu studie zadaná podnikem veřejných služeb RWE <RWEG.DE>.

Ceny v západní Evropě se vzájemně přibližují a jakékoli příliš vysoké ceny jednotlivých producentů by podle studie opět snížila širší nabídka.

"Německé velkoobchodní ceny energie mají tendenci být nižší než ceny v sousedních zemích směrem na západ," uvedla v prohlášení společnost RWE s odkazem na studii výzkumné skupiny ESMT.

"Jsou většinou pod úrovní, jež by dostatečně podnítila investice do nových výrobních kapacit," uvedla firma.

Tyto výsledky přicházejí v kontextu chystaných plánů německého ministerstva hospodářství dát antimonopolním úřadům větší pravomoci k rozbití konglomerátů v oblasti telekomunikací, poštovních služeb a dodávek energie. Tyto plány jsou vzhledem k přísné regulaci v nedávné minulosti překvapením.

Pokud by zmíněné plány byly uskutečněny, mohly by se stát pákou Berlína k vynucení ještě silnější konkurence, a tak velké energetické firmy cítí potřebu dokumentovat, že tržní síly již pracují žádoucím způsobem.

"Není žádný důkaz zneužití síly na trhu," uvádí v tiskovém prohlášení RWE a dodává, že není žádný důvod, aby podniky veřejných služeb podléhaly plánovanému vládnímu opatření.

Velkoobchodní cena německé energie k dodání v roce 2010 loni podle údajů Reuters klesla o 23 procent na 44 eur za megawatthodinu. Za francouzskou energií tak zaostávala o 4 eura.

Německo, Francie a země Beneluxu propojí své trhy energie v březnu 2010 v návaznosti na vazby mezi trhy Německa, Nizozemska, Francie a Rakouska.

Německo má také velké propojení se severským a švýcarským trhem a se zeměmi směrem na východ, zejména Českou republikou.

Studie uvádí, že kdyby německé ceny vzrostly o 5 procent, zvedly by zahraniční společnosti okamžitě dodávky na takovou úroveň, že nárůst cen by měl opačný efekt.

"Hráči na trhu se prakticky vždy vzájemně usměrňují," uvádí RWE.

[FRANKFURT/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK