"Dohody mohly vést k narušení soutěže na trhu hnědouhelných briket, hnědého energetického uhlí a hnědého tříděného uhlí v České republice," uvedl Rafaj. Podle antimonopolních úředníků firma porušila jak české zákony, tak unijní. ÚOHS měl původně podezření, že Sokolovská uhelná uzavírala i nedovolené dohody o určování cen pro další prodej či závazky výhradnosti dodávek hnědého uhlí a briket. To se ale nakonec neprokázalo.
Dohody o zákazu vývozu považuje podle Rafaje české i evropské právo za závažný přečin. Protože cílem dohod je narušení hospodářské soutěže, není u nich třeba prokazovat negativní dopad na soutěž.
Přesto dospěl ÚOHS v daném případě k závěru, že negativním následkem dotyčných dohod mohlo být omezení soutěže v rámci jedné značky. Posuzované dohody tak vedly k zúžení počtu odběratelů, kteří mohli zboží nakoupené od účastníka řízení vyvážet. Na základě dohod o zákazu vývozu byli odběratelé omezeni ve výběru konečného zákazníka, což mohlo vést ke snížení nabídky pro spotřebitele.
Dohody o zákazu vývozu řešil ÚOHS již v minulosti. Před několika dny dostala pokutu pět milionů korun společnost Karlovarské minerální vody. Zákazy vývozu ÚOHS zkoumal i u několika pivovarských společností. V roce 2003 pak byla za podobné porušení - zákaz zpětného dovozu elektrické energie - pokutována částkou 7,5 milionu korun společnost ČEZ.