Alibaba, kde Yahoo od roku 2005 vlastní 40 procent akcií, označila vyjádření Yahoo k postoji Googlu k událostem na čínských sítích vzhledem k nedostatku faktů za "lehkomyslné". Yahoo ve středu prohlásila, že souhlasí s postojem Googlu, podle něhož jsou hackerské útoky na jeho čínské sítě "hluboce znepokojivé" a že proti narušování soukromí uživatelů internetu je nutné klást odpor.
Alibaba Group, která vlastní největšího čínského internetového prodejce i nejužívanější čínský server Alibaba.com, má s Yahoo napjaté vztahy již od odchodu někdejšího šéfa Yahoo Jerryho Yanga. Ke konci loňského roku Yahoo prodala svůj podíl na Alibaba.com, aniž o tom šéfům Alibaba Group předem řekla.
Google v úterý sdělil, že se stal v Číně terčem kybernetických útoků. Zároveň pohrozil, že z tamního trhu odejde, pokud nevyjedná povolení nefiltrovaného vyhledávače, protože odmítá s čínskou vládou dál spolupracovat na cenzuře obsahu na vyhledavači google.cn. Mluvčí Googlu však dnes popřela zprávy, podle nichž už firma o odchodu z čínského trhu rozhodla a dala zaměstnancům placené volno.
Agentura Reuters mezitím s odvoláním na informované zdroje uvedla, že Yahoo věděla o čínských kybernetických útocích na ni, Google a dalších asi 20 amerických společností předtím, než to Google veřejně oznámil. Yahoo však na rozdíl od Google o útocích neinformovala.
Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA. Politici v čele s prezidentem Barackem Obamou dali najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím. Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo, že předá Číně kvůli hackerským útokům oficiální diplomatickou nótu a bude požadovat vysvětlení.
Podle Googlu byly jedním z hlavních cílů e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva v jeho službě Gmail. Útok byl údajně veden z čínského území a existuje podezření, že si jej objednaly čínské úřady.