...rukou Atén, jakkoli mohou počítat s jejich podporou.
Varování z úst německého ministra financí Wolfganga Schäubla a dalších účastníků bruselské schůzky skupiny ministrů financí eurozóny Eurogroup přišlo v situaci, kdy se finanční trhy obávají o schopnost Řecka obsluhovat jeden z největších státních dluhů v Evropě.
"V Řecku máme novou vládu. Ta si musí poradit s obtížným úkolem," řekl Schäuble novinářům po příjezdu na pravidelné jednání, kde se svými protějšky obdržel čerstvé informace o řeckých potížích a plánech země na jejich řešení.
"Při řešení problémů mají nárok na podporu, to ovšem neznamená, že můžeme Řecko ušetřit toho, aby učinilo nutné kroky."
Nizozemský ministr financí Wouter Bos byl ještě přímočařejší.
"Měli bychom jednotlivé země povzbudit, aby ukázaly, že si uvědomují zodpovědnost za pořádek ve svých financích. Tato (zodpovědnost) leží v prvé řadě na zemi samotné," řekl.
"Myslím, že Řekové jsou si vědomi vážnosti situace. Rozumím tomu, proč se jim ještě nepodařilo přesvědčit trhy."
Na dotaz, zda ostatní země Řecku pomohou, Bos dodal:
"To nejdůležitější, co se musí udělat, musí udělat sami Řekové."
AMBICIÓZNÍ CÍLE
Nafukující se rozpočtový schodek Řecka a dluh přesahující 120 procent HDP vedly ke snížení hodnocení závazků země od ratingových agentur a spekulacím trhu, zda země bude schopna obsluhovat své dluhopisy či zda dokonce nebude muset opustit 16členný blok jednotné měny.
Řecká vláda uvedla, že letos plánuje snížit schodek rozpočtu na 8,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 12,7 procenta. Plán dlouhodobější stability si klade za cíl zredukovat deficit v roce 2012 na 2,8 procenta, pod 3procentní limit, jejž vyžaduje Evropská smlouva o stabilitě a růstu.
Jean-Claude Juncker, jenž předsedal pondělním jednáním, na tiskové konferenci uvedl: "Jsme přesvědčeni, že řecká vláda udělá, co je nutné, a my ji v jejím úsilí musíme podpořit, jelikož tento program se sice především týká Řecka, to je pravda, nicméně týká se také celé eurozóny."
Juncker a evropský komisař Joaquín Almunia uvedli, že řecká vláda zjevně chápe rozsah problému a stanovila si ambiciózní cíle.
Řecký ministr financí George Papaconstantinou po jednání řekl: "Předložili jsme velmi ambiciózní program fiskální konsolidace s velice podrobnými opatřeními, jež chceme přijmout v letošním roce. Slyšeli jste slova komisaře a prezidenta Eurogroup. To je pevná základna pro realizaci programu."
Trhy čekají na názor Evropské komise na dlouhodobé cíle týkající se deficitu, jež řecká vláda oznámila.
Ministři také diskutovali o chybách v řeckých statistikách poté, co zpráva Evropské komise ukázala, že Řecko celé roky uvádělo chybné údaje o rozpočtových schodcích, neboť statistický systém podléhal politickému vlivu.
(Autoři: Jan Strupczewski, Marcin Grajewski; Přeložil: Tomáš Doležel)
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]