"Názory na další vývoj jsou nadále hodně rozporuplné, já osobně větší pravděpodobnost přikládám tomu, že v průběhu příštích několika týdnů se index posune ještě na vyšší úrovně," řekl ČTK analytik společnosti Fio David Brzek. Hlavní index se dostal v minulých dnech přes hranici 1200 bodů. "Pohyb přes hranici 1300 bodů však v průběhu prvního kvartálu považuji za málo pravděpodobný," dodal.
Aktuální vývoj v horizontu několika týdnů bude podle Brzka ze všeho nejvíce záležet na americké a následně evropské výsledkové sezoně. Během výsledkových sezon trhy obvykle mírně rostou, proto je i krátkodobý výhled mírně pozitivní, doplnil analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. V horizontu měsíců ovšem očekává nevyhnutelnou korekci, a to nejen od pražské burzy, ale od akciových trhů ve světě obecně.
České akcie od počátku roku rostou a prozatím naplňují očekávaný scénář pozitivního ledna , tedy takzvaný lednový efekt, upozornil analytik Atlantik FT Milan Vaníček. V souladu s tím předpokládá, že dále mírně posílí český akciový trh. "Domnívám se, že růst by mohl být kolem dodatečných pěti procent," dodal.
Růst se podle Vaníčka rozmístí mezi téměř všechny akcie nerovnoměrně. Posílení očekává například u společností ČEZ, Unipetrol, NWR či Telefónica O2. Otázkou podle něj zůstávají banky, u nichž nyní vycházejí výsledky v USA a v nejbližších dnech budou zveřejněna nejdůležitější čísla. "Tento impulz nebude stěžejní jen pro bankovní sektor, ale pro celý finanční trh," podotkl. Naopak developerské tituly a především Orco můžou prý procházet jistým tlakem způsobeným další nemožností restrukturalizovat svůj dluh.
Moravanský očekává ještě pokračování k růstu například u energetické společnosti ČEZ, korekce by se podle něj měla projevit u bankovních titulů, Erste Bank a Komerční banky, podobně jako u NWR. Rovněž Brzek určitý potenciál nadále vidí hlavně u akcií společností ČEZ, Telefónica O2 a textilní Pegas. Erste Bank společně s akciemi NWR jsou největšími kandidáty na částečnou korekci rychle dosažených zisků, odhadl.