Zvyšování náskoku americké ekonomiky v produktivitě se letos zmírní. Ekonomové Conference Board odhadují, že ukazatel objemu produkce na hodinu práce v USA vzroste o tři procenta, zatímco v eurozóně se obnoví jeho růst tempem dvou procent. Za recese přitom produktivita v Americe zrychlila růst, protože její průměrné tempo ve čtyřech letech před rokem 2009 bylo pod dvěma procenty.
"V růstu produktivity mezi Spojenými státy a Evropou se objevily nezvykle velké rozdíly," konstatoval hlavní ekonom Conference Board Bart van Ark. "Američtí zaměstnavatelé reagovali na recesi mnohem agresivnějším snižováním počtu zaměstnanců a hodin práce než evropští," dodal.
Podniky v Evropě se i přes prudký propad produkce snažily s podporou vlád příliš nepropouštět, a v Německu tak například míra nezaměstnanosti za minulý rok stoupla jen velmi mírně. Naopak recese v USA se od konce roku 2007 projevila ztrátou více než sedmi milionů pracovních míst a růstem míry nezaměstnanosti nad deset procent, nejvýše od počátku 80. let.
Spojené státy dosahovaly silnějšího růstu produktivity než Evropa i v minulých letech. Mnozí ekonomové to připisují tomu, že američtí zaměstnavatelé nejsou svázáni takovými omezeními při propouštění jako evropské podniky. V desetiletí mezi lety 1995 a 2005 rostla produktivita v USA v průměru o 2,4 procenta ročně, zatímco v zemích, které přijaly euro, to bylo jen o 1,4 procenta.
Americké firmy vedle propouštění posilovaly loni produktivitu i zvyšováním produkce na jednotku práce, to znamená, že ze zbývajících pracovních sil dostávaly více. Ve třetím loňském čtvrtletí, kdy ekonomika poprvé po čtyřech čtvrtletích poklesu stoupla, vzrostla produktivita ročním tempem 8,1 procenta, což byl nejvyšší nárůst od roku 23003, oznámilo minulý měsíc ministerstvo práce USA.
Mnohem rychleji než ve vyspělých zemích roste produktivita v řadě dynamicky rostoucích rozvojových ekonomik. Conference Board odhaduje, že v Číně loni produktivita vzrostla o 8,2 procenta a letos se zvýší o 7,7 procenta. Průměrný růst produktivity sedmi největších rozvojových ekonomik loni činil 3,6 procenta, i když z toho v Rusku a Turecku produktivita klesla o více než tři procenta.
hp dvd