Aktivisté z organizací Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) a European Coalition for Farm Animals (Evropská koalice pro hospodářská zvířata) při šetření podmínek zvířat a dodržování norem třeba zjistili, že ač je zakázáno rutinní zkracování prasečích ocásků, tak přesto prý více než 90 procentům z 250 milionů chovaných prasat v EU je ocas i tak zkrácen.
Šetření se uskutečnilo v šesti unijních zemích: Dánsku, Maďarsku, Německu, Španělsku, Nizozemsku a Británii. Problémy v tomto směru ale prý mají i ostatní země EU, včetně České republiky.
"V České republice je situace velmi podobná jako v těch zkoumaných zemích," řekla ČTK Romana Šonková, která je koordinátorkou zmiňované koalice pro ČR, Slovensko a Maďarsko. Většina českých farmářů totiž používá stejné technologie jako jejich kolegové ve zkoumaných zemích.
Podobně jako u nich jsou u většiny rozšířeny celoroštové podlahy a zvířatům není dostatečně obohacován jejich život, takže se navzájem napadají a okusují si ocásky. Kvůli tomu jim je zemědělci zkracují.
Normy to umožňují jen do určitého věku, takže farmáři to dělají selatům rutinně v raném věku. Jenže právě to jde podle aktivistů proti duchu stanovených pravidel, která širokému využívání tohoto opatření měla naopak zabránit.