Počet žadatelů o podporu v USA nečekaně vzrostl

21.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 21. ledna (ČTK) - Počet Američanů, kteří minulý týden požádali o podporu v nezaměstnanosti, nečekaně vzrostl a v ročním přepočtu činil zhruba 482.000 lidí. Uvedlo to dnes tamní ministerstvo práce. Proti předchozímu týdnu se do fronty na úřadech práce postavilo dalších zhruba 36.000 lidí, kteří ztratili práci.

Za nárůstem počtu žadatelů ale může stát i předvánoční volno. Řada lidí totiž odložila návštěvu úřadu až na první lednové dny, což zřejmě sehrálo určitou roli.

Minulý týden byl už třetí v řadě, kdy se počet žádostí o podporu zvyšoval. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali opačný vývoj a předpokládali, že počet žádostí klesne na 440.000 z dříve nahlášených asi 444.000.

Americká ekonomika se nyní vzpamatovává z hluboké krize, tempo zotavení je ale pomalé a nerovnoměrné. Ve třetím čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt začal opět zvyšovat, firmy ale dál propouštějí. Míra nezaměstnanosti je nyní na deseti procentech a většina ekonomů se domnívá, že v nejbližších měsících se ještě bude zvyšovat.

Počet žádostí o podporu se od loňského podzimu v USA poměrně znatelně snižoval, protože firmy propouštěly méně než do té doby. Řada analytiků proto očekávala, že firmy začnou znovu nabírat zaměstnance. Od konce října se počet žádostí o podporu snížil asi o 50.000, což představuje asi deset procent.

Podle záznamů tamního ministerstva práce americká ekonomika v prosinci ztratila zhruba 85.000 pracovních míst, i když v listopadu jich asi 4000 vytvořila. Listopadový růst byl první za téměř dva roky. Někteří analytici uvádějí, že ve čtyřtýdenním průměru by celkový počet žádostí o podporu musel klesnout pod 425.000, aby se ekonomika přiblížila bodu, kdy začne opět vytvářet pracovní místa.

Nejvíce žádostí o podporu minulý týden podali obyvatelé Kalifornie, Texasu, Floridy, Pensylvánie a Georgie. Naopak nejvíce žádostí ubylo ve státech Oregon, Iowa, Kentucky, Michigan a Massachusetts.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK