Chumelenice potrápila krajské silničáře především v uplynulých týdnech. Například Moravskoslezský kraj utratil jen v lednu za zimní údržbu přes 60 milionů korun, což je o 40 procent více než ve stejném období loni.
"O co více utratíme nyní při kalamitním stavu, o to méně budeme mít pak v létě," řekl náměstek ze Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák. Podle něj technika silničářů jen během ledna najela 125.000 kilometrů, což je dvojnásobek oproti průměrné zimě.
V Pardubickém kraji zatím vyšla údržba na necelých 50 milionů, přičemž drtivá většina připadá na silnice druhé a třetí třídy. Jak uvedl Václav Ouhrabka z místní správy silnic, plán celkových nákladů na údržbu se bude aktualizovat po skončení čtvrtletí. "Zatím je stále možné, že plán nebude nutné na úkor léta upravovat," vyjádřil naději Ouhrabka.
V sousedním Královéhradeckém kraji se rozhodli posílit zásoby a přikoupili 1000 tun soli ke zhruba 7500 tunám, které zbyly ve skladech. Jen při čtyřdenní sněhové kalamitě, která kraj zasáhla v pátek 8. ledna, činily náklady na údržbu nejméně 25 milionů korun. Naopak teplejší začátek zimy kraji peníze ušetřil.
V klidu zatím zůstávají na Karlovarsku. "Peníze na zimní údržbu jsou čerpány průběžně v souladu s plánem. Nepředpokládá se, že by plán byl překročen, protože nás na rozdíl od některých krajů nezasáhla sněhová kalamita," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Velké vzrušení kvůli zimě nepanuje ani v Libereckém či Olomouckém kraji.
Krajské úřadu zajišťují v zimě sjízdnost na "svých" silnicích druhé a třetí třídy, pro stát udržují také "jedničky" a rychlostní silnice. Za posledně jmenovanými jdou náklady na vrub Ředitelství silnic a dálnic nebo ministerstva dopravy. Stát se centrálně stará pouze o dálnice.
ŘSD má na tuto zimu připraveno zhruba 1,2 miliardy korun. Podle mluvčí Martiny Vápeníkové je však předčasné hodnotit, zda skutečné výdaje překročí plán. "Začátek zimy byl naopak teplý, podobné to může být i v únoru," uvedla mluvčí. Faktury za údržbu navíc docházejí na ŘSD se zpožděním.