Rozvojové země věří, že vládní pomoc může mít nepoctivý ochranářský efekt, protože pomáhá průmyslu v zemích, které si to mohou dovolit. Mezi ty patří země s vysokými příjmy a některé velké rozvíjející se země, jako Čína. Chtěly proto, aby tuto pomoc posoudila i WTO. Spojené státy a Japonsko však zablokovaly na dnešním jednání Sboru pro posuzování obchodní politiky návrh, aby WTO v budoucnosti analyzovala i fiskální opatření, jako finanční pomoc vlád. Řekl to agentuře Reuters jeden z úředníků, který se jednání zúčastnil.
Evropská unie sice zcela návrh rozvojových zemí neodmítla, uvedla však, že vyžaduje další studie k tomuto návrhu. Maďarský velvyslanec u WTO István Major řekl, že WTO bude pokračovat v jednáních o tomto problému, avšak nestanovil žádný termín, kdy by se další jednání měla uskutečnit.
Pravidelná zpráva WTO o ochranářství, kterou začala organizace vydávat jako odpověď na finanční krizi, se zaměřuje na konvenční obchodní opatření, jako zvyšování cel či antidumpingová cla. Výzva, aby se její součástí stala i stimulační opatření, vzešla od Argentiny podporované Ekvádorem, Kubou, Brazílií, Indií a Čínou.