Hospodářský výsledek celé skupiny ovlivnila především šestice jejích velkých společností, z nichž dvě působí v Polsku. Celkově jim loni klesl zisk o 42 procent na 1,073 miliardy korun; jejich tržby se snížily o 21 procent na 13,699 miliardy.
Podle Světlíka zisk velkých firem klesl mimo jiné kvůli kurzovním změnám. Ovlivnilo ho také hospodaření společnosti VÍTKOVICE, jejíž zisk 700 milionů byl o polovinu nižší než v roce 2008, kdy do něj započítala masivní vyplácení dividend z dceřiných společností. Hospodářská krize způsobila pokles hromadné sériové výroby v metalurgických firmách skupiny, které navazují na krizí ochromenou huť Evraz Vítkovice Steel z ruské ocelářské skupiny Evraz Group.
Například společnost VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY, která vyrábí lodní hřídele či zařízení pro ocelárny, očekává pokles zisku o třetinu na 281 milionů. Tržby 4,465 miliardy Kč budou nižší o 29 procent. Další velké firmě skupiny, VÍTKOVICE CYLINDERS, klesne zisk o 83 procent na 16 milionů při tržbách 1,531 miliardy Kč, které jsou meziročně o čtvrtinu nižší.
"V metalurgii jsme stále na polovině produkce. Výrobkové a hmotové věci šly dolů, nebo stagnují kvůli propadu našich velkých zákazníků. Rosteme inženýringem a do budoucna to asi jiné nebude," řekl ČTK Světlík. Právě velká společnost VÍTKOVICE POWER ENGINEERING se dostala z předloňské ztráty 89,2 milionu a za rok 2009 očekává zisk 20,1 milionu; letošní zisk by se měl vyšplhat až na 400 milionů korun.
Stabilizující silou skupiny jsou podle Světlíka její středně velké společnosti, přestože zisk těm nejdůležitějším z nich loni celkově klesl o sedm procent na 370,6 milionu a tržby o čtvrtinu na 4,936 miliardy. "I ve službových společnostech jsme pocítili ztráty vlivem ocelárny Steel," dodal Světlík.
Například Hutní montáže ale zvýšily zisk o téměř čtvrtinu na 120 milionů korun při tržbách 1,2 miliardy. Plán výrazně překonala i střední společnost VÍTKOVICE GEARWORKS, vyrábějící strojírenské díly, která zvýšila zisk o polovinu na 60,6 milionu.
"Některé společnosti prostě plnily, jiné ne. Rok 2009 jsme ale prožili vcelku úspěšně díky dlouhodobým kontraktům v energetice a lodích, kde máme objednávky do roku 2012. Přišli jsme vlastně o plánované, zhruba 20procentní nárůsty výroby," shrnul Světlík.
Letošní rok bude podle něho ovlivněný novými kontrakty v energetice například pro Argentinu, Indii a Turecko, v inženýringu a CNG technologiích. "Nové zakázky ovlivní hlavně hospodářské výsledky firem VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY a VÍTKOVICE POWER ENGINEERING. Vzhledem k rychlému byznysu letos očekáváme v zisku zotavení na 2,3 miliardy," naznačil s tím, že skupina letos plánuje tržby 23,813 miliardy Kč.
VÍTKOVICE MACHINERY GROUP je nejvýznamnější českou strojírenskou skupinou. Na začátku i konci loňského roku zaměstnávala na 8500 lidí, k hromadnému propouštění zaměstnanců vlivem krize nepřistoupila. Skupinu zastřešuje společnost VÍTKOVICE HOLDING, v níž je největším individuálním vlastníkem právě Světlík s 45 procenty akcií. Dalších 50 procent drží VTK Group a pětiprocentní podíl má společnost Reyford Limited se sídlem v daňovém ráji na ostrově Man.