Hušák se o svých finančních poměrech bavit nechce. Týdnu se ale podařilo zjistit, že jeho roční příjmy v zadlužené Sazce jsou srovnatelné se součtem příjmů všech členů české vlády. Ten činí 30,2 milionu korun.
"Patnáct milionů je plat, zhruba dalších 15 milionů pak bývá bonus," vysvětluje zdroj Týdne, který má k Hušákovi blízko a jeho finanční poměry dobře zná. Jeho slova potvrdili i další dva lidé, z nichž jeden se v blízkosti šéfa Sazky pohybuje a další má informace od lidí z představenstva firmy.
Ostatně, výši svého platu naznačil sám Hušák v roce 1997 právě v Týdnu. "Není se čemu divit, když si nyní řeknu o milion korun měsíčně, protože taková je prostě moje cena na trhu. Není se za co stydět a už vůbec nevím, proč bych neměl usilovat, aby moje cena stále rostla," píše Týden.
Hušákovy finanční poměry se dostaly do hledáčku médií zvláště v poslední době, kdy se ukázalo, že si pořídil rozsáhlou luxusní usedlost na španělském ostrově Menorka za desítky milionů korun. Ty vydělal právě v Sazce, společnosti, která se potýká s obrovskými dluhy a neposílá svým akcionářům - českým sportovním svazům - slíbené peníze, informuje Týden.
Podle dřívějších informací ČTK Sazka omezuje výdaje na sport na úkor dlouhodobých splátek na víceúčelovou halu v Praze-Libni. Například Český olympijský výbor už pro letošní rok dokonce ani s žádnou částkou od Sazky ve svém rozpočtu nepočítá. Příjmy od Sazky mají už delší dobu klesající trend, navíc přicházejí se zpožděním.
Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund 13. ledna řekl ČTK, že loni společnost odvedla přímo akcionářům 175 milionů korun. Přitom ještě v roce 2003 to byla miliarda korun. Podle jeho vyjádření však i loni Sazka odvedla sportovním organizacím více než jednu miliardu. "Částka byla využita jak na přímé financování jejich činnosti, tak na splátky emise dluhopisů za výstavbu víceúčelové arény, která je majetkem akcionářů a o jejíž výstavbě rozhodli vlastníci společnosti v roce 2001," uvedl v tiskovém prohlášení.
Hala stála Sazku osm miliard korun, ročně splácí 600 milionů. Například na začátku ledna uhradila podle Zikmunda splátku ve výši 12 milionů eur (asi 314 milionů korun).
Sazka je nejvýznamnější loterní společností a největším nestátním poskytovatelem prostředků na veřejně prospěšné účely v Česku. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v oblasti sportu a tělovýchovy. Sazce v roce 2008 klesl čistý zisk meziročně o 11,3 procenta na 1,3 miliardy korun. V pololetí roku 2009 firmě zisk po zdanění klesl meziročně o 6,4 procenta na 771 milionů korun, celkové tržby vzrostly o 4,7 procenta na 4,4 miliardy korun. Tržby z hlavní oblasti podnikání, tedy sázkové a loterijní činnosti, meziročně stouply o 5,6 procenta na 4,2 miliardy Kč.
Do hledáčku médií se v poslední době dostaly ale i platy manažerů státních a polostátních firem, především v souvislosti s vysoce ztrátovými ČSA. Ty se loni ocitly v hluboké krizi. Ztráta za loňský rok se očekává na úrovni tří miliard korun, přesto by si však bývalý management mohl odnést odstupné až 120 milionů Kč. Tomu chce však ministerstvo financí zabránit.
Stát má většinový podíl v asi dvacítce firem vedle ČSA je to například Letiště Praha nebo energetická skupina ČEZ, České dráhy nebo Česká pošta.
Například generální ředitel Českých drah Petr Žaluda zveřejnil svůj měsíční plat ve výši 500.000 korun, generální ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman podle Hospodářských novin připustil, že má plat "zhruba jako pan Žaluda". Pro manažery ČEZ je ale rozhodující akciový motivační program, na kterém Roman podle deníku vydělal přes 600 milionů korun. Ředitel České pošty, kterou nyní vede Marcela Hrdá, bere podle médií měsíčně zhruba 250.000 korun.
Principy odměňování manažerů státních firem se proto chystá změnit vláda. Komise sestavená premiérem Janem Fischerem se podle Mladé fronty Dnes shodla například na tom, že celková roční odměna ředitele firmy by měla být srovnatelná se soukromým podnikem obdobné velikosti v Česku. Pravděpodobně bude také zrušen motivační akciový program ve firmě ČEZ, napsal deník. Nová pravidla by měla začít platit po schválení vládou v příštích měsících.