Zákon o vlastnictví Letiště Praha navrhli sociální demokraté. Chtějí pomocí něj zavázat jakoukoliv budoucí vládu k tomu, aby letiště neprivatizovala. Normu ale vetoval prezident Václav Klaus. Podle něho sněmovna použila nástroj, který je vyhrazen vládě. Zákon prý také působí zpětně, neboť proces privatizace již začal.
Sněmovna schválila zákon nedovolující prodej ruzyňského letiště začátkem letošního prosince, po vetu Senátu se jím zabývala podruhé. Zákon tehdy podpořili poslanci ČSSD, KSČM, lidovci, někteří nezařazení a dva občanští demokraté: Alena Páralová a Jan Klas. K přehlasování prezidentova veta je třeba 101 hlasů. Pokud by spojili síly sociální demokraté, KSČM a lidovci, dají dohromady 105 hlasů.
O normě vetované prezidentem bude sněmovna rozhodovat také v případě zákona o Státním fondu rozvoje bydlení (SFRB). Díky němu by měl fond dostávat od roku 2011 peníze ze státního rozpočtu podle schváleného objemu nevratných dotací. Novelu v prosinci prosadila Poslanecká sněmovna proti vůli Senátu, který navrhoval, aby se dotace odvíjely podle objemu uzavřených smluv.
Velká diskuse čeká poslance patrně u novely zákona o spotřebních daních. Díky ní by se totiž mohla snížit spotřební daň u piva. S návrhem na pokles daně o 50 haléřů na půllitr piva přišli v prosinci senátoři. Daň stoupla v lednu v souvislosti se zavedením vládního úsporného balíčku. Senátoři tehdy upozorňovali na to, že spotřební daň se netýká vína, takže snížení daně u piva by bylo rozumným kompromisem se zanedbatelným dopadem na rozpočet. Zda snížení daně projde, není zřejmé. Začátkem ledna se proti návrhu postavili sociální demokraté, skepsi naznačili i poslanci ODS a komunisté.
Poslanci by se měli zabývat i návrhem, který by měl zavést 15procentní daň na výnosy ze státních dluhopisů určených občanům. Tato sazba má podle ministerstva financí snížit výhody plynoucí z jejich vyššího úročení, a zamezit tak znevýhodnění jiných finančních produktů. Také příjmy z prodeje státních dluhopisů už by neměly být osvobozeny od daně.
Občan podle ministerstva získá možnost investovat do státních dluhopisů a stát mu je kdykoli na požádání odkoupí zpět. Bude přitom zvýhodňovat ty občany, kteří si dluhopisy ponechají déle, nejlépe celou dobu splatnosti. S nápadem na prodávání dluhopisů obyvatelstvu přišel loni v březnu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
Na pořad jednání by se mohl dostat i zákon z dílny ČSSD, který má omezit lichvu. Sociální demokraté navrhují například, aby smluvní pokuty při nesplácení úvěru nepřesahovaly 1,5násobek půjčené částky. Chtějí také omezit objem úroků a dalších poplatků spojených s úrokem, takzvanou roční procentní sazbu nákladů (RPSN). Nově by její horní hranici měla stanovovat vláda svým nařízením.