Východní země EU jsou čím dál skeptičtější k euru -průzkum

25.01.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Většina si myslí, že země by neměly s přijetím eura...

...spěchat

* Nejskeptičtější vůči vstupu do eurozóny jsou Češi

Obyvatelé postkomunistických členských zemí Evropské unie čím dál více váhají v otázce urychleného přijetí eura, ukázal v pondělí průzkum.

Celkový podíl lidí v regionu, kteří si myslí, že jejich země by se měla připojit k 16členné eurozóně v co nejkratším termínu, se v září loňského roku snížil na 25 procent z květových 28 procent, ukázal průzkum Eurobarometru.

Počet lidí, kteří jsou přesvědčeni, že jejich země by jednotnou měnu měla přijmout co nejpozději, vzrostl na 33 procent z 29 procent, vyplynulo z průzkumu uskutečněného pro Evropskou komisi. Zhruba 36 procent občanů uvedlo, že členství v eurozóně by mělo přijít za "nějakou dobu".

"V porovnání s předchozím průzkumem více respondentů váhalo s okamžitým přijetím eura," uvádí se ve zprávě.

Průzkum tak může naznačovat, že značné množství lidí podporuje politiky, kteří tvrdí, že zachování národních měn je příznivější pro boj s ekonomickou krizí.

Zastánci naopak prohlašují, že členství v eurozóně představuje záruku bezpečí pro ekonomiku kterékoli země.

Průzkum se zaměřil na osm zemí bývalého východního bloku, jež do nyní 27členné Evropské unie vstoupily v roce 2004 nebo 2007 a euro dosud nepřijaly, tedy Česko, Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Estonsko, Rumunsko a Bulharsko.

Nejskeptičtější k euru se ukázala Česká republika, kde je 47 procent respondentů přesvědčeno, že země by jednotnou měnu měla přijmout co nejpozději, zatímco pouhých 14 procent uvádí, že by tak měla učinit v co nejkratší době.

V Polsku, největší bývalé komunistické zemi v EU, činí tento poměr 39 ku 18 procentům.

Z osmi sledovaných zemí se pouze v Maďarsku a Rumunsku více lidí domnívá, že euro by mělo být přijato spíše dříve nežli později.

V Česku 54 procent lidí uvedlo, že zavedení eura by pro ně mělo velmi či spíše negativní důsledky, zatímco 37 procent je přesvědčeno, že důsledky by byly pozitivní - což opět znamená nejskeptičtější postoj k euru mezi všemi dotyčnými zeměmi.

Tato část průzkumu ukázala, že do členství v eurozóně vkládají největší naděje Bulhaři a Rumuni.

Estonsko by podle analytiků mohlo přijmout euro příští rok, nicméně další země budou muset čekat mnohem déle, neboť neplní všechna kritéria týkající se rozpočtových schodků, veřejného dluhu, inflace, dlouhodobých úrokových sazeb a stability měn.

Průzkum také naznačil všeobecnou nejistotu, pokud jde o konkrétní termín přijetí eura. V Polsku 39 procent lidí věří, že země vstoupí do eurozóny v letech 2011 či 2012, pětina má za to, že se tak stane v termínu 2013 až 2014, a 24 procent uvedlo rok 2015 či později.

V krizí sužovaném Maďarsku se největší podíl lidí, 31 procent, domnívá, že jejich země přijme euro až v roce 2015 či později. V České republice tento údaj činí 24 procent.

[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK