Na Plzeňsku chtějí investoři moderní haly, městské zóny strádají

25.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bor (Tachovsko) 25. ledna (ČTK) - Zatímco velké soukromé průmyslové parky s nájemními halami v Plzeňském kraji evidují po více než roční krizi opět vyšší poptávku, města nemohou do svých industriálních zón nové investory sehnat. ČTK to zjistila u developerů zón a starostů.

"Oživení zájmu o moderní nájemní haly na míru začalo být cítit už od konce minulého roku," řekl šéf oddělení investičních projektů agentury CzechInvest Milan Kratina.

"Zájem mají hodně zahraniční logistické firmy. Přesouvají sklady, hlavně z Německa, kvůli redukci nákladů a za hranicemi si nechávají sídla a kanceláře," uvedl Jakub Pelikán z developerské firmy CTP Invest vlastnící CTPark Bor u Tachova, který je s 250.000 m2 ploch druhou největší zónou v kraji. V době krize je snaha investorů mít pronajatý co nejmenší prostor a najímat další plochy podle sezonní poptávky.

CzechInvest shání zejména investory pro Tachovsko, kde je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v Plzeňském kraji. "V oblasti a v Plzni-Křimicích, kam budou dojíždět lidé ze Stříbra, vznikne v příštích týdnech zhruba 250 pracovních míst," řekl Kratina.

Do Křimic má přijít tchajwanský výrobce WiFi systémů Gemtek. "Mají zájem o vysokoškoláky z Plzně a dělníky ze Stříbra, kteří budou dojíždět ze vzdálenosti 25 kilometrů," řekl Kratina. Investor by chtěl zahájit velmi brzy v nájemních halách patřících developerské firmě Amesbury a má zaměstnat v první fázi asi 130 lidí.

V CTParku Bor zřídí od února s 20 lidmi distribuční sklad pro Evropu firma Alutech, běloruský výrobce a prodejce hliníkových profilů. "V Boru evidujeme další reálné poptávky pěti firem celkem po 90.000 metrech čtverečních hal," uvedl Pelikán. V závěrečných fázích jednání jsou dva až tři velké distribuční sklady světových firem pro Evropu. Podle informací ČTK má jít o centrum koncernu Philips se stovkou lidí.

CTP Invest má v Boru stavební povolení na další halu o ploše 34.000 m2 a po dohodě s investorem ji začne okamžitě stavět. V plzeňském CTParku, kde vlastní 110.000 m2 nájemních ploch, má plno.

V Panattoni Parku v Ostrově na Tachovsku zahájila německá firma Benteler Aluminum Systems CZ výrobu hliníkových nárazníků pro osobní automobily. V nové hale u dálnice D5 zaměstnala v první fázi 30 lidí. Nově tam přibyla firma Leoni, dnes Neumatic, která se 120 lidmi vyrábí speciální kabelové svazky a zvažuje expanzi. Dobře si vede také nedaleká zóna VGP Park Nýřany, kde je 40.000 m2 slušně zaplněno.

"Teď se investoři nehlásí, krize nás silně postihuje," řekl starosta Domažlic Miroslav Mach. V městské zóně zatím vyrábí pouze jedna firma, druhý investor si vzal roční odklad. Volná je asi polovina, tedy pět hektarů. Plán rozšíření parku radnice odložila. V zóně měla půl roku stát už druhá hala, ale její developer i stavební firma zkrachovaly. Město se nyní soudí o vyklizení téměř hotové haly.

V průmyslové zóně v Horšovském Týně vrátil německý distributor knih a katalogů Sigloch městu tři hektary pozemku, které měl tři roky rezervované opční smlouvou. Podle starosty Josefa Holečka to zavinila krize. Němci jsou zatím s pěti hektary jediným investorem v zóně, kde je stále volných šest hektarů. Problémy s obsazením ploch mají v krizi také Poběžovice a Nepomuk. Obě města nakonec kývla na výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů. Recese také zastavila projekty v bývalých kasárnách v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku a ve Stříbře.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK