Obama slíbil, že v USA zastaví úbytek pracovních míst -------------------- --------------------

25.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 25. ledna (ČTK) - Americký prezident Barack Obama je připraven vytrvale bojovat proti úbytku pracovních míst, který podle něj ve Spojených státech nabral rozměrů epidemie. Prezident zároveň oznámil, že rozšíří daňové úlevy a přijme další opatření, která mají pomoci hlavně příslušníkům střední třídy.

"Vytvoření kvalitních a udržitelných pracovních míst je to nejdůležitější, co můžeme udělat, abychom pomohli obnovit střední třídu," řekl Obama. Příští návrh federálního rozpočtu podle něj bude odrážet záměr pomoci běžným rodinám.

Už před Obamovým vystoupením se spekulovalo, že administrativa umožní odepsat si z daní větší část výdajů, které mají rodiny například se zajištěním hlídání dětí. Podpora by měla směřovat i k lidem, kteří chtějí pomoct s úsporami na důchod. Tato opatření ale Obama podrobněji nastíní až v nadcházejícím projevu o stavu unie.

Zástupce Bílého domu podle agentury Reuters řekl, že zpráva o stavu unie se zaměří na tvorbu kvalitních pracovních míst, snížení deficitu, změny ve Washingtonu a na podporu střední třídy. Návrh opatření připravila pracovní skupina Bílého domu, která se věnuje rodinám ze středních vrstev. V jejím čele je viceprezident Joseph Biden.

"Je zde škála okamžitých kroků, které můžeme udělat. Jsou to kroky, s nimiž chceme začít v rozpočtu, jehož návrh předložím příští týden," sdělil prezident.

Obamova iniciativa přichází krátce poté, co administrativa demokratického prezidenta utrpěla porážku v doplňovacích volbách ve státě Massachusetts. Od té doby Obama ve svých prohlášeních stále více sahá k populizmu, jak ukázal například minulý týden, když oznamoval tvrdší postup vůči bankám na Wall Street.

Rok od nástupu do úřadu klesají Obamovi i jeho demokratické straně preference a nespokojení jsou hlavně příslušníci střední třídy. Právě ti ale Obamovi do značné míry pomohli v roce 2008 vyhrát prezidentské volby. Frustrace z vysoké nezaměstnanosti a obavy z chystaných změn ve zdravotnictví zřejmě stály i za volebním debaklem v Massachusetts.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK