Navzdory krizi loni tržby i zisk České mincovny výrazně vzrostly -------------------- --------------------

26.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jablonec nad Nisou 26. ledna (ČTK) - Navzdory hospodářské krizi zažila loni Česká mincovna v Jablonci nad Nisou rekordní rok. Tržby společnosti, která zajišťuje ražbu českého oběživa a medailí, vzrostly o více než třetinu na 620 milionů korun, a hospodaření skončilo ziskem 65 milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel mincovny Jan Vízek. V roce 2008 uskutečnila Česká mincovna se 67 zaměstnanci zakázky za 460 milionů korun a vykázala zisk 60 milionů korun.

Za růstem tržeb je především stoupající cena zlata a drahých kovů i rostoucí poptávka po nich. I proto loni mincovna zájemcům o investici do drahých kovů nabídla unikátní platinovou medaili o hmotnosti půl kilogramu. Razit se začala loni na podzim a tehdy za ni zájemci platili 590.000 korun. "Nyní jsme ji kvůli rostoucí ceně platiny museli zdražit na 640.000 korun," řekl ČTK obchodní náměstek Libor Křapka. Zatím jich mincovna vyrobila 60 a ražba dalších 60 je připravena. "Celkem jsme připraveni jich s motivem z roku 2009 emitovat 150," dodal Křapka. Podobné vlastní ražby představují zhruba 60 procent obratu mincovny.

Česká mincovna byla dříve divizí sklářské a bižuterní skupiny Jablonex Group, od loňského srpna je ale samostatnou akciovou společností. Její hodnotu znalec odhadl na 323 milionů korun. Důvodem vyčlenění byl prodej podniku. Majitelé se totiž rozhodli skupinu rozprodat. Už loni získala Preciosa část sklářské výroby v Zásadě a Desné na Jablonecku, o prodeji mincovny, která byla nejziskovější částí skupiny, se stále jedná. Podle původních odhadů měla mít nového majitele už na konci loňského roku, jednání se ale protahují a ředitel Vízek je odmítl komentovat. Spekuluje se ale, že nejvážnějšími zájemci jsou firmy ze Švýcarska a Polska.

Jablonex Group, jehož je mincovna součástí, patřil ještě loni k největším výrobcům bižuterie na světě. Majitelé se ale rozcházeli v názoru, jak skupinu vést v boji se silnou korunou a asijskou konkurencí, a tak se rozhodli podnik prodat. Výrobu, o kterou nebyl zájem, postupně ukončili a zaměstnance propustili. Prázdné areály jsou na prodej stejně jako mincovna. V provozu zůstaly jen závody bývalé Ornely v Zásadě a Desné se zhruba 900 pracovníky. Oba koupila a už v listopadu převzala sklářská skupina Preciosa Ludvíka Karla. Podle nepotvrzených informací za ně zaplatila přes 200 milionů Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK