Posudek Dusík zaplatí z peněz svého úřadu určených na poradce.
Pro ojedinělý krok se Dusík rozhodl kvůli politickým a ekonomickým tlakům, které pociťuje. Řekl také, že společnost ČZ nechce českým posuzovatelům dát některé informace včetně výše plánované investice s odvoláním na obchodní tajemství. Zahraniční posuzovatelé mají mimo jiné zhodnotit, zda dokumentace předložená firmou stačí k vydání relevantního stanoviska.
Ministerstvo otálí s rozhodnutím o vlivu projektu na životní prostředí. Chce totiž, aby modernizovaná elektrárna měla účinnost 42 procent, projekt firmy ČEZ počítá s účinností o čtyři procenta nižší. Zaměstnavatelé i zaměstnanci ale minulý týden jasně řekli, že si přejí zahájení modernizace elektrárny. Na to poukázal v pondělí i premiér Jan Fischer. Na schůzce s Dusíkem nicméně přitakal plánu na posouzení v zahraničí.
Záměr ministerstvo posuzuje už rok a půl. Dusík plánoval rozhodnutí oznámit před třemi týdny, nakonec ale tiskovou konferenci zrušil s tím, že vedení úřadu se rozhodlo požádat ČEZ o další dokumentaci. Média v této souvislosti spekulují o vlivu exministra a bývalého šéfa zelených Martina Bursíka na Dusíka, kterého zelení do vlády vyslali.
Na posledním zasedání širšího vedení strany přijali zelení usnesení s výzvou vládě, aby nepodlehla lobbistickým tlakům uhelných společností a firmy ČEZ. Vyjádřila také nesouhlas s plány ČEZ "vybudovat novou hnědouhelnou elektrárnu v Prunéřově s využitím již překonaných technologií".