... předchozích ztrátách akcií na Wall Street.
Index evropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> ve 12:15 klesal o 0,5 procenta na 1017,9 bodu, když krátce po zahájení seance sklouzl až na 1007,87 bodu, nejnižší úroveň od 11.prosince.
V úterý index přerušil čtyřdenní sérii prudkých ztrát a vzrostl o 0,4 procenta. Na 15měsíční maximum z 11.ledna ztrácí 5,3 procenta, ale ve srovnání s historickým minimem z loňského března stále stojí o 58 procent výš.
Akcie druhé největší španělské banky BBVA <BBVA.MC> klesaly o 5,7 procenta poté, co vykázala za loňský rok propad čistého zisku o 16 procent na 4,21 miliardy eur, když musela kvůli dopadu finanční krize navýšit oprávky. [ID:nLDE60Q07R]
Z dalších bank oslabovaly BNP Paribas <BNPP.PA>, Barclays <BARC.L>, Deutsche Bank <DBKGn.DE>, UniCredit <CRDI.MI> či UBS <UBSN.VX> v rozmezí 0,9 až 2,1 procenta.
Americké burzy v závěru úterní seance oslabily v nervozitě okolo politického vývoje a vyhlídek na bankovní regulace, která převážila nad solidními výsledky firem a povzbudivými údaji o spotřebitelské důvěře. Index S&P 500 <.SPX> ubral 0,4 procenta.
Po závěru obchodování na evropských trzích oznámí měnové rozhodnutí a prohlášení americká centrální banka (Fed), která podle očekávání zřejmě ponechá sazby beze změny. V 16:00 SEČ také vyjdou ve Spojených státech údaje o prodejích nových domů.
"Panují obavy, že Fed postupně ukončí kvantitativní uvolňování," řekl Bernard McAlinden, investiční stratég ze společnosti NBC Stockbrokers. "Stále také trvají obavy z Obamova plánu pro banky a z růstu Číny."
"Nacházíme se uprostřed velké korekce, která je asi tak velká, jak většina korekcí bývá. Očekávat lze opatrné obchodování," dodal.
[N/Reuters/Finance.cz]