"My jsme připraveni spolupracovat se zahraničním posuzovatelem. Ale proces posuzování vlivu na životnímu prostředí (EIA) je o posuzování ekologie, ne ekonomiky," uvedl dnes Kříž. Podle společnosti ČEZ nebyla dosud nikdy u podobných projektů posuzována ekonomická stránka projektu, za kterou zodpovídá investor.
Dusík v úterý uvedl, že v zahraničí by měla být posouzena varianta modernizace Prunéřova podle firmy ČEZ, i návrh s vyšší účinností, který podporuje ministerstvo a ekologické organizace. Jméno nadnárodní konzultantské společnosti, které chce úkol zadat, hodlá ministr zveřejnit koncem týdne.
Ekonomické posuzování není podle Kříže součástí procesu EIA nikde v Evropě. Ekologické organizace podle něj všechny podklady týkající se ekologie od společnosti ČEZ již mají, v ekonomickém rozpočtu projektu jsou ale důvěrná data, která firma používá pro hodnocení všech projektů.
"V rámci procesu EIA máme kladný posudek, kladné vyjádření příslušných orgánů státní správy včetně okolních obcí. Tedy vše, co zákon požaduje, a v takovém případě je obvykle kladná EIA vydána," uvedl Kříž. ČEZ podle něj věří, že mezinárodní posuzovatelé dojdou k totožnému závěru jako čeští experti, kteří dosud vyjádřili s projektem souhlas.
S rozhodnutím o vlivu projektu na životní prostředí nyní otálí ministerstvo životního prostředí. Chce totiž, aby modernizovaná elektrárna měla účinnost 42 procent, projekt firmy ČEZ počítá s účinností o čtyři procenta nižší. Zaměstnavatelé i zaměstnanci ovšem minulý týden jasně řekli, že si přejí zahájení modernizace elektrárny. Na to poukázal v pondělí i premiér Jan Fischer. Na schůzce s Dusíkem nicméně přitakal plánu na posouzení v zahraničí.