ÚOHS chce dávat vyšší pokuty za chybné zakázky, nízké neodrazují -------------------- --------------------

27.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 27. ledna (ČTK) - Antimonopolní úřad hodlá přitvrdit při trestání chyb v zadávání veřejných zakázek a udělovat vyšší pokuty než dosud. ČTK to dnes na konferenci o veřejných zakázkách řekl místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Kamil Rudolecký. Důvodem je, že mnohé zadavatele dosavadní praxe úřadu a nízké pokuty od nedovolených praktik neodrazují a často i s případnou nízkou pokutou za porušení zákona počítají.

Podle místopředsedy úřadu se tvrdší postup bude týkat těch nejzávažnějších porušení zákona. V minulosti docházelo podle něj k tomu, že zadavatel nebral v potaz, že mu finanční sankce hrozí a zadávací řízení dokončil, aniž by počkal na stanovisko ÚOHS.

"Tento až v uvozovkách výsměch chceme napravit. Domníváme se, že máme prostor pro udělování pokut, protože v minulosti jsme udělovali pokuty v absolutní nízké hladině," míní Rudolecký. Pokuta za chyby v zakázce se odvíjí zejména od velikosti zakázky. Horní hranice je pět procent z předpokládané hodnoty zakázky, pokud nelze tuto hodnotu určit, tak je hranice deset milionů. Svou roli ale hraje i případná recidiva zadavatele.

Úřad dosud očekával, že zadavatelé budou v případě sankcí vyvozovat osobní zodpovědnosti u konkrétních zaměstnanců. To se ale podle ÚOHS nestalo. "Setkali jsme se dokonce i s názory, že se zadavatelům vyplácí raději uhradit nižší sankci, proto jsme se rozhodli je navýšit a tento trend jsme již nastoupili," uvedl Rudolecký. Poukázal například na milionovou pokutu společnosti Lesy ČR, sankce uložené ministerstvu zemědělství a některé další případy.

Výše pokut, které nabyly právní moci, za pochybné veřejné zakázky dosáhla v roce 2008 tří milionů korun. Pokuty se týkaly 66 případů, na jeden tak v průměru připadla sankce kolem 45.000 Kč. Údaj za loňský rok zatím nemá ÚOHS k dispozici.

Antimonopolní úřad v minulosti například obcím a městům uděloval pokuty v řádu desítek tisíc korun, spíše výjimečně v řádu statisíců. Připadalo mu zbytečné, aby obce dávaly peníze do státní poklady a odsud k nim v podstatě směřovaly zpátky.

Například u Zlína ale úřadu v roce 2007 došla trpělivost a udělil městu rekordní pokutu tři miliony korun za sérii chybných zakázek. "Postoj bývalého starosty byl ojedinělý. Říkal nám: 'Jistě, že jsme to udělali schválně, když vy dáváte tak nízké pokuty'," uvedl v minulosti Martin Pecina, který v čele úřadu skončil loni v červnu, neboť se stal ministrem vnitra v úřednické vládě Jana Fischera.

Pokutu pro Zlín nyní Krajský soud v Brně zrušil. Soud se sice ztotožnil s názorem úřadu, že Zlín zákon porušil, podle soudců ale ÚOHS nesprávně spočítal výši pokuty. ÚOHS tak bude o pokutě Zlínu rozhodovat znovu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK