"Nový režim daně z přidané hodnoty se netýká přímo zaměstnanců, ale zaměstnavatele. To je nějaké nedorozumění," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Podle nové úpravy musejí dráhy platit DPH z takzvané ceny obvyklé u režijních jízdenek. Jak ale uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, samy dráhy nevědí, z jaké částky mají DPH platit. Železničáři platí ročně poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22.000 korun, což je cena roční síťové jízdenky.
Režim vydávání režijních jízdenek a tarify přitom neurčují dráhy, ale ministerstvo dopravy. Celkem má "režijku" téměř 200.000 lidí, ačkoliv dráhy mají necelých 30.000 zaměstnanců. Na jízdenku mají totiž nárok i propuštění železničáři, rodinní příslušníci nebo železniční důchodci.
DPH dráhy nemohou podle Šťáhlavského promítnout do ceny, neboť tarif je dán pevně ministerstvem dopravy. Mluvčí připustil i teoretickou možnost, že ČD odvedou DPH za všech 200.000 držitelů, ačkoliv nejsou na dráze zaměstnáni. Navíc hrozí, že daň několikanásobně převýší poplatek za "režijku".
Podle názoru drah by se daň měla odvádět z 250 korun, názor ministerstva financí ČTK zjišťuje. Kvůli nejistotě dráhy zatím vyčkávají s prodloužením platnosti "režijek" na letošek, majitelé tak mohou stále jezdit za loňský poplatek.
Odbory chtějí o problému jednat na úterní tripartitě. Ke stávce chtějí železničáři přizvat všechny odborové organizace a stávku prohlásit za generální. Podle Pejši nejde pouze o jízdenky, ale například také o závodní stravování a další výhody.