Jednání nynějšího kola o další liberalizaci obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO) začala již v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a měla být původně hotova do roku 2004. Byla však několikrát přerušena kvůli sporům o zemědělský obchod mezi vyspělým světem a rozvojovými zeměmi. Nyní mají členské země stanoven cíl dokončit jednání v tomto roce. Rozhovory, které se měly zintenzivnit loni na podzim, však zatím nepokročily a jejich cíl přiblížit se dosažení alespoň základní politické dohody stále není v dohledu.
Mezinárodní podnikatelská rada (IBC) vyzvala dnes v Davosu světové vůdce, aby se zasadili o splnění závazku, který dali na zářijovém summitu skupiny G20 v Pittsburghu. Lídři rozvinutých a rozvojových zemí tehdy slíbili, že do konce letošního roku zajistí završení katarského kola obchodní dohodou. "Pro vlády celého světa nastává čas, aby prokázaly oddanost systému, který v posledních 60 letech pomáhal vyvářet ekonomický růst a rozvoj," uvedla IBC. Připomněla že volnější obchod by výrazně přispěl k oživení světové ekonomiky z globální recese.
Jednání se v posledních dvou letech takřka zastavila nejen kvůli těžce překonatelným rozporům, ale i v důsledku finanční krize a recese, které přinesly jiné priority a naladily vlády a veřejnost spíše k ochranářství. Komplikací pro jednání byla i výměna v Bílém domě a další politické změny. V letošním roce budou hlavními překážkami pro úspěch rozhovorů listopadové volby do amerického Kongresu a brazilské prezidentské volby.
Jihokorejský prezident I Mjong-bak, který letos předsedá G20, v projevu k davoskému fóru slíbil, že udělá z liberalizace obchodu hlavní bod jednání listopadového summitu G20 v Soulu. Americký prezident Barack Obama ve středeční zprávě o stavu unie řekl, že světovou obchodní dohodu bude prosazovat, o roku 2010 jako o cílovém termínu se však nezmínil. Slíbil však také posílit obchodní svazky USA s Asií a vyhlásil iniciativu na zdvojnásobení amerického vývozu během pěti let.
Generální ředitel WTO Pascal Lamy novinářům v Davosu řekl, že Obamova vyjádření jdou v zásadě ve správném směru. Podle Lamyho to naznačuje, že Obama začíná dávat obchodu ve svých ekonomických úvahách vyšší prioritu než dosud. Činitelé WTO však informovali, že USA vysílají na sobotní výroční schůzku ministrů obchodu klíčových zemí světa v rámci davoského fóra pouze náměstka, nikoli nejvyššího obchodního zmocněnce USA Rona Kirka.
Egyptský ministr obchodu Rašíd Muhammad Rašíd uzavření dohody v letošním roce nepředpokládá, protože hospodářská recese podle něj zvýšila strach Západu z liberalizace. "Je očividné, že s vysokou nezaměstnaností ve Spojených státech a Evropě budou diskuse o volném obchodu složitější," řekl ministr agentuře Reuters.