Praha 29. ledna (ČTK) - Obchodování s pohonnými hmotami v Česku se podle dnešních Lidových novin vymklo kontrole. Na trhu se denně prodávají tisíce litrů nezdaněného benzinu, prostřednictvím podvodů s placením daně z přidané hodnoty, resp. spotřební daně, obchodníci v loňském roce připravili stát až o dvě miliardy korun, píše deník s odvoláním na předsedu Sdružení čerpacích stanic ČR Ivana Indráčka.
Obchodování s nezdaněným benzinem se podle Indráčka stává pro mnoho čerpacích stanic nutností. "Neúměrně levného nezdaněného paliva je na trhu takové množství, že naléhavě ohrožuje firmy, které až dosud nákup takového zboží odmítaly. Nyní však stojí na křižovatce a musí se rozhodnout: zavřít krám, nebo s tímto zbožím obchodovat také. Řada firem přešla k obchodování s tímto zbožím, protože vlastně neměla alternativu," řekl LN.
Princip daňových úniků je poměrně chytrý. "Jsou v podstatě dva modely. Obchodníci s palivy buď daň vůbec nepřiznají, a stát ani neví, že se něco nekalého děje, nebo ji přiznají, avšak zároveň z firmy vyvedou peníze, a tak nemají z čeho daň zaplatit," uvedl Indráček.
Stát o problému ví, na podvodníky je ale zatím krátký. Podle vrchního ředitele daňové správy ministerstva financí Jana Knížka se zakládají řetězce firem, které si vzájemně účtují milionové penále za fiktivní prohřešky. Obchodník s palivy v Česku se sám přizná k prohřešku a souhlasí s pokutou. Ta často míří do firem sídlících v daňových rájích. V Česku pak po nich zbudou v podstatě prázdné slupky, ze kterých není co brát. Protože se však obchodník k placení daně přihlásil a daň i správně spočítal a ´pouze´ postrádá peníze k zaplacení, nejedná se o trestný čin. "Úmysl, že firma daň nechtěla zaplatit již od začátku, prakticky dokázat nelze," vysvětlil.
MF založilo loni na podzim pracovní skupinu, která hledá nástroje, jak masivním daňovým podvodům v obchodování s palivy zabránit. Identifikovat podvodné obchody prý ale lze jen obtížně. Hlavním důvodem je skutečnost, že obchodovat s palivy může v podstatě každý, aniž by o tom předem informoval stát. Problém je v tom, že k obchodování s pohonnými hmotami není potřeba licence, shodli se pro dnešní Lidové noviny ministerstvo financí a předseda Sdružení čerpacích stanic ČR.
kri