Podniky za každého nového pracovníka v roce 2010 získají slevu na dani 5000 dolarů (zhruba 93.000 korun). Podmínkou však je, aby v letošním roce nepropouštěly. Strop pro pobídky bude půl milionu dolarů na jednu firmu, aby z nich měly prospěch hlavně malé společnosti. Začínající firmy budou mít nárok na polovinu této úlevy.
Malé firmy, jež svým pracovníkům zvýší platy anebo prodlouží délku pracovní doby, pak budou mít nárok na úlevu, která jim sníží odvod na sociální pojištění o platbu, jež by se odváděla z nárůstu mzdy. Sleva se nebude týkat růstu platů nad současné zdanitelné maximum 106.800 dolarů.
"O obě úlevy budou moci podniky žádat každé čtvrtletí, aby dostaly peníze rychle a získaly včas pobídky najímat zaměstnance a zvyšovat mzdy," uvedl Bílý dům. Nové pobídky podle něj budou chráněny proti zneužívání. Firma, která například propustí deset lidí a okamžitě jich deset najme, žádnou nedostane. Podobně budou úřady hlídat také podezřelé nárůsty platů a jiné pokusy o zneužití úlev.
Spojené státy se kvůli hospodářské recesi potýkají s nezvykle vysokou nezaměstnaností, jejíž míra se drží u hranice deseti procent. Obama tvorbě pracovních míst věnoval nejvíce prostoru ve své zprávě o stavu unie, kterou v noci ze středy na čtvrtek SEČ pronesl v americkém Kongresu.
"Měli bychom začít tam, kde začíná většina nových pracovních míst - v malých firmách. Jsou to podniky, které začínají, když podnikatel riskuje a vydá se za svým snem, anebo když se pracovník rozhodne, že nastal čas, aby byl svým vlastním šéfem," řekl Obama. Vláda podle něj musí vytvořit podmínky pro to, aby pracovní místa mohla vznikat.
Kromě daňových úlev tak Bílý dům pro malé firmy, které vytvářejí většinu pracovních míst v USA, chystá na podporu úvěrů 30 miliard dolarů z peněz, jež státu vrátily zachráněné banky. Práci by ale Američanům měly přinést třeba i veřejné investice do infrastruktury, jako jsou silnice či mosty. Spojené státy také například brzy na Floridě začnou podobně jako Čína či některé evropské země budovat vysokorychlostní železnici.