Tuzemská průmyslová produkce se loni v prosinci podle průběžných údajů ČSÚ poprvé od předloňského září meziročně zvýšila, a to o 2,1 procenta. Ještě loni v listopadu průmyslová produkce podle revidovaných údajů meziročně klesla o 0,1 procenta po říjnovém poklesu o 7,2 procenta.
"Průmysl se vymanil z červených čísel především díky srovnání s obdobím, kdy již klesal dvouciferným tempem. Dobrou zprávou je další potvrzení stabilizace českého průmyslu. Pokud se zahraniční poptávka bude nadále zotavovat, český průmysl by měl postupně oživovat," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Výhled do dalších měsíců přitom i podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nabízí důvod k optimismu. "Hodnota nových zakázek se zvýšila. Zakolísání by ovšem mohl přinést negativní sekundární efekt šrotovného v zahraničí. Po skončení šrotovného a doplnění skladových zásob by mohl přijít útlum poptávky a zakázek v této oblasti průmyslu," uvedl.
"Jak se bude vyvíjet průmysl nadále - jak rychle se bude vracet do normálu, rozhodne v první řadě poptávka v západní Evropě," upozornil ale analytik ČSOB Petr Dufek. Jako určitou brzdu průmyslu vidí ukončení německého šrotovného, které nejspíše přinese i nižší zájem o automobily vyráběné v ČR.
Po loňském vysokém propadu okolo 13 procent by letos měl průmysl podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa přidat 5,2 procenta. "Ve prospěch růstu bude hrát extrémně nízká statistická základna pro meziroční srovnání, postupně v průběhu roku očekáváme určitý vzestup výkonnosti globální ekonomiky a s tím související oživení exportní aktivity. Na druhou stranu lze očekávat výrazné zhoršení u automobilového průmyslu, kde se projeví efekt ukončení šrotovného v zahraničí," uvedl.