Vláda Josého Luise Zapatera reaguje nejen na požadavky Bruselu, ale i na napětí na evropských finančních trzích, kde se výrazně snižují ceny dluhopisů zemí ohrožených rozpočtovými problémy. Způsobilo to ke konci loňského roku propuknutí rozpočtové krize v Řecku a obavy, že podobné problémy budou mít i další země eurozóny z jižní Evropy. Madrid podobné obavy dnes podpořil tím, že vyčíslil loňský deficit výrazně nad úrovní dosavadního odhadu 9,5 procenta HDP.
Úsporný program zahrnuje snížení mezd ve veřejném sektoru o čtyři procenta. Ekonomové však přesto považují dnešní plán pouze za slibný začátek a příliš nevěří, že navržená opatření by na plánované snížení schodku stačila.
Ministryně financí Elena Salgadová na tiskové konferenci sdělila, že škrty zasáhnou prakticky všechny vládní nemandatorní výdaje. Potvrdila však neochotu socialistické vlády omezovat sociální dávky v čele s prudce rostoucími příspěvky v nezaměstnanosti, jejíž míra se v posledním čtvrtletí dostala na 12leté maximum 18,8 procenta. Další oblasti, jichž se škrty týkat nebudou, jsou podle ministryně investice do výzkumu a vývoje, školství, zahraniční pomoc a boj proti terorismu.