Banky chtějí globální platnost nových pravidel regulace -------------------- --------------------

30.01.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Davos 30. ledna (ČTK) - Přední světoví bankéři se na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu shodli se zástupci regulačních orgánů, že nová pravidla regulace finančního sektoru musejí mít globální platnost. O podobě nových pravidel jednali za zavřenými dveřmi, konkrétní podoba regulace zatím dohodnuta nebyla.

Vládní regulátoři z USA a z Evropy bankéřům nastínili svůj návrh reformy finančního sektoru, i když samy banky tyto snahy zatím hodnotí dost skepticky. Politici v zásadě chtějí znát názor bank na chystané kroky, jejichž smyslem je velké banky "zkrotit". Bankéřům však politici dali jasně najevo, že reformy prosadí, ať se to bankám líbí, nebo ne.

Schůzka trvala asi dvě hodiny a za státní regulátory hovořil jejich neoficiální mluvčí, člen americké Sněmovny reprezentantů Barney Frank. Ten je v USA zároveň předsedou sněmovního výboru pro finanční služby. Frank řekl, že vlády vydaly na záchranu bank miliardy dolarů, a proto chtějí mít vliv na to, jak se budou banky příště chovat.

Bankéři naproti tomu ze schůzky neodcházeli v nejlepší náladě. Jednání sice většinou označovali za konstruktivní, ani zdaleka ale nehýřili takovým optimismem, jako když se do Davosu sjížděli. Ekonomické fórum v Davosu se totiž koná v době, kdy už jsou vidět jasné známky, že globální ekonomika se zotavuje z hluboké krize.

"Nikdo se nepostavil a neřekl 'neregulujte nás'," řekl Frank. "Jen by to bylo plýtvání časem, kdyby to řekli," dodal.

Bankéři se teď snaží mírnit hněv politiků, protože právě banky a jejich podnikání byly klíčovými faktory vzniku finanční krize. Schůzka se konala na okraj ekonomického fóra a výsledek jednání podle agentur přinesl jen dílčí pokrok v otázce požadavků na kapitálovou přiměřenost bank.

Šéf Výboru finanční stability Mario Draghi ale řekl, že globální regulátoři pracují na návrzích vzniku jediného ústředního orgánu, který by dohlížel na krachy bank. V kompetenci takového orgánu by patrně byl dohled nad celým insolvenčním procesem.

"Chceme mít orgán nebo úřad, který bude mít pravomoc, finanční zdroje, rozpočet a také oprávnění vykonávat dohled nad krachem bank, a to podle stanoveného metodického postupu," řekl Draghi ve finanční televizi Reuters Insider.

"Teď v podstatě analyzujeme všechny náměty ohledně toho, zda by měla existovat kapitálová přirážka pro instituce, které jsou příliš velké na to, aby mohly padnout, anebo jsou systémově důležité. Tedy, zda máme mít pro tyto instituce kapitál," vysvětlil.

Draghi potvrdil, že bankéři se s regulátory v Davosu shodli na určitých opatřeních, která mají existovat globálně, protože jejich lokální platnost by nic neřešila. Jde například o zmíněnou kapitálovou přiměřenost a dále například o likviditu a právní strukturu, včetně toho, aby byly obchodní platformy odděleny od ostatních činností bank.

Bankéři a regulátoři ale obešli otázku takzvané globální daně z pojištění, která má zajistit, že za budoucí chyby už nebudou platit daňoví poplatníci, ale samotné banky. Citelně omezit aktivity velkých bank se chystá například bývalý ministr financí USA a současný ekonomický poradce prezidenta Baracka Obamy Lawrence Summers.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK