Irák loni uzavřel deset takových kontraktů, devět jich už stvrdil podpisem a poslední desátý podpisem smlouvy dokončil dnes. Ze země, která se teprve vzpamatovává z válečného utrpení, by se tak v blízké době mohl stát největší exportér ropy na světě.
Analytici očekávali, že Irák se bude snažit definitivní podpisy se zahraničními ropnými koncerny pokud možno neoddalovat. V Iráku se budou 7. března konat volby, kterým se přisuzuje zásadní význam, protože od invaze amerických vojsk v roce 2003 v zemi ještě nebyl nastolen pořádek.
Analytik Samuel Ciszuk ze společnosti IHS Global Insight si myslí, že vláda chtěla kontrakty rychle dokončit proto, aby voličům ukázala, že má připraveny velké investice, které naplní státní pokladnu. "Zdá se, že první kapitola je uzavřená, druhou kapitolu otevřou po volbách. Pak samozřejmě nastanou ty každodenní problémy," řekl Ciszuk, který se věnuje právě oblasti Blízkého východu a jejím energetickým zdrojům.
Firmy si na druhou stranu mohly dovolit smlouvy uzavřít poměrně rychle. Než začnou s investicemi, budou mít dost času na to, aby zjistily, jak bude příští irácká vláda vypadat a jaké bude mít priority. Kontrakt, který Lukoil a Statoil podepsaly, je na 20 let.
Statoil sdělil, že v příštích čtyřech až pěti letech investuje do rozvoje pole asi 1,4 miliardy dolarů (zhruba 26,3 miliardy Kč). Lukoil jen poznamenal, že jeho investice bude v řádu miliard, přesněji se však odmítl vyjádřit.
Zmíněných deset kontraktů by mohlo Irák katapultovat na druhé místo z hlediska objemu těžby ropy, prvenství by si udržela Saúdská Arábie. Celková těžební kapacita země se díky těmto smlouvám patrně zvýší na více než čtyřnásobek a z nynějších 2,5 milionu barelů by se mohla dostat na zhruba 12 milionů barelů denně.
Další velké ropné pole Západní Kurna-1 bude rozvíjet britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell společně s americkou energetickou skupinou Exxon Mobil. Definitivní smlouvu s iráckým ministerstvem ropného průmyslu firmy podepsaly před týdnem.