Fruko-Schulz měla v roce 2009 rekordní obrat 1,1 miliardy korun

01.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jindřichův Hradec 1. února (ČTK) - Společnost Fruko-Schul zvýšila loni tržby o deset procent a dosáhla hrubého obratu 1,1 miliardy korun, což je nejvíce v celé její historii. ČTK o tom informoval ředitel Fruka Josef Nejedlý. Jedna ze čtyř největších likérek v zemi meziročně zvýšila prodej lihovin o 17,7 procenta. Více než polovinu produkce tvořil rum Tuzemák. Výrazně se propadl export. Likérku zachránili čeští spotřebitelé, kteří začali konzumovat především levnější lihoviny.

Společnost loni prodala 6,7 milionu litrů lihovin ve 12,56 milionech lahví. Více než polovinu produkce, 3,4 milionu litrů, tvořil rum Tuzemák, jehož výroba se meziročně zvýšila téměř o pětinu. Růst si udržela i produkce vodky, která se zvýšila o 29 procent na 1,9 milionu litrů. Mírný pokles zaznamenaly sladké likéry. Dařilo se i nealkoholickým ovocným sirupům, kterých se proti roku 2008 prodalo 1810 tun, tedy o 3,5 procenta více.

Pokles společnost zaznamenala hlavně u exportu a to zhruba o 40 procent, vyvezla 634.000 litrů. "V některých zemích řešících vážné ekonomické problémy, jako třeba v Lotyšsku nebo Řecku, nám prodeje spadly hodně dolů, v Lotyšsku až téměř k nule. A nové trhy jako třeba Kanada nám to nenahradily," uvedl exportní manažer Tomáš Petrů.

Podle Nejedlého není za dobrými výsledky jen předzásobení obchodníků, k tomu se rozhodly jen tři velké řetězce, či vyšší spotřební daň, která zdražila čtyřicetiprocentní lihoviny zhruba o osm korun. "Podařilo se nám vstoupit do dalších obchodních sítí a zvýšit podíl na výrobě privátních značek. Právě levnější, konzumní lihoviny totiž loni ovládly trh," vysvětlil Nejedlý. Úspěch je to prý o to větší, že spotřeba lihovin v Česku neroste, ale stagnuje.

Odhadovat situaci v letošním roce si Nejedlý netroufl. Za úspěch by považoval pokles prodeje do sedmi procent. "Projeví se předzásobení obchodních řetězců v listopadu a prosinci 2009, zdražení lihovin i ekonomická krize," míní.

V roce 2009 firma neuskutečnila žádné významné investice. Na konci roku 2008 totiž uvedla do provozu novou skladovací halu za deset milionů korun a koupila nový výrobní stroj. Letos plánuje pořídit nový etiketovací a kolkovací stroj na láhve za jeden milion korun.

Největším českým výrobcem lihovin je Stock Plzeň - Božkov s více než třetinovým podílem na trhu. Loni prodal rekordních 27,99 milionu litrů lihovin. Dvojkou na tuzemském trhu je s loňským prodejem 7,4 miliony litrů ústecká likérka Granette, nástupce značky KB Likér.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK