Vedle toho bylo podle komory loni nařízeno i více než 300.000 soudních výkonů rozhodnutí, tedy "exekucí“ prováděných soudem. "Exekuce se stávají trendem, běžným řešením platební neschopnosti či neochoty dlužníka platit své dluhy," uvedla EK. Od roku 2001 do současnosti bylo prý nařízeno více než 2,5 milionu exekucí.
Počet exekucí evidovaných v Centrální evidenci exekucí přesáhl před několika dny poprvé v historii jeden milion. Rovnítko se ale mezi počtem dlužníků a počtem exekucí dát nedá. Obecně totiž platí, že přibývá vícečetných exekucí. V průměru prochází exekucí zhruba čtyři až pět procent obyvatel Česka.
Například Exekutorský úřad Přerov Tomáše Vrány zaznamenal loni nárůst počtu exekucí o 60 procent. Nárůst prý jasně ukazuje, že zadlužování občanů a jejich následná neschopnost splácet dosahuje nebezpečných rozměrů. "Počet nařízených exekucí však neodpovídá vymoženým prostředkům vzhledem ke špatné sociální situaci dlužníků a nárůstu agendy vyplývající z novely exekučního řádu," upozornil ředitel úřadu Robert Runták.
Dlužníci jsou podle komory nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. Za zhruba třetinou nařízených exekucí v Česku stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.