Výrobní ceny vyjadřují jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, převážně v továrnách a v dalších výrobních závodech. Vývoj cen na této úrovni se zpravidla zanedlouho odráží rovnou v cenách pro spotřebitele. Podle tohoto "vzorce" je tlak na růst spotřebitelských cen v eurozóně i v EU stále poměrně malý.
Meziroční propad výrobních cen navíc nadále pokračuje. Loni v prosinci ve srovnání s prosincem roku 2008 ceny klesaly o 2,9 procenta v zemích platících eurem a o 1,7 procenta v celé evropské sedmadvacítce. Dopady hospodářské krize, které přinesly právě pokles tlaku na růst cen, EU přitom pocítila již v roce 2008. Za neoficiální start finanční a hospodářské krize je považován pád investiční banky Lehman Brothers v září 2008.
V prosinci loňského roku výrobní ceny v meziměsíčním srovnání nejvíce rostly v Bulharsku (0,9 procenta), Švédsku (0,8 procenta), Litvě (0,6 procenta) a v Lotyšsku (0,5 procenta). Nejvíce se naopak propadaly na Maltě (-0,7 procenta) a v Dánsku (-0,6 procenta). V Česku v prosinci ve srovnání s listopadem ceny producentů rostly o 0,1 procenta.