Prudký růst řeckého rozpočtového deficitu a státního dluhu na těžko udržitelné úrovně začal na konci loňského roku otřásat evropskými finančními trhy a kurzem eura. Trhy začaly spekulovat o odpadnutí Řecka z eurozóny a o nutnosti finanční sanace země jejími partnery. Finanční záchranu Evropská unie vylučuje a požaduje po Aténách razantní úspory. Návrhy na emise společných eurobondů řada zemí v čele s Německem odmítá.
"Po Řecku jsou na řadě další země jako Španělsko a Portugalsko. Proto je problém Řecka i přes řecké zvláštnosti také problémem eurozóny," řekl Papakonstantinu podle agentury Reuters.
Řecký premiér Jorgos Papandreu, který vyhrál říjnové volby se sliby zdanit bohaté a dávat více chudým, dnes zopakoval, že země je obětí bezprecedentního spekulativního útoku. Kvůli prudkému poklesu cen řeckých vládních dluhopisů se náklady země na nové výpůjčky drasticky zvýšily.
"Země nemůže být ponechána na milost věřitelů a trhů," řekl Papandreu. Dodal, že vysoká přirážka mezi výnosy řeckých a německých státních dluhopisů je "zcela neodůvodněná" a dusí ekonomiku. Výnosová přirážka dnes dosáhla téměř 3,5 procentního bodu proti pondělním 3,27 bodu.
Komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia v pondělí označil řecký plán úsporných rozpočtových opatření za ambiciózní, ale realizovatelný. EU ve středu zveřejní k řeckému návrhu úsporných opatření své doporučení. Řecký rozpočtový deficit loni dosáhl téměř 13 procent HDP a vládní plán počítá s jeho snížením do roku 2013 pod hranici tří procent. Zatím však socialistická vláda se zaváděním konkrétních opatření otálí v obavách z neklidu a stávek.
Finanční problémy Řecka se staly zdrojem obav, že se nákaza bude šířit do dalších zemí eurozóny, které patří ke slabším článkům celého měnového bloku. Obavy budí zejména rovněž vysoce zadlužené jihoevropské země Portugalsko, Španělsko a Itálie.
Obavy z hospodářského vývoje Portugalska dnes vyjádřil portugalský člen bankovní rady Evropské centrální banky Vitor Constancio. Řekl, že ekonomika země se nachází "ve vážné a složité chvíli". Rovněž ceny portugalských dluhopisů v posledních týdnech po propuknutí řecké krize prudce klesaly.