Menším pilám na dnešním jednání ve Velké Bíteši slíbil podporu za kraje jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který je šéfem asociace krajů. Otevřený dopis chtějí pilaři poslat vládě a zástupcům parlamentu.
SDP se obává toho, že tendry vyhraje několik velkých firem, které pak budou hrát dominantní roli na trhu se dřevem. O surovinu by tak mohly přijít hlavně malé zpracovatelské firmy v příhraničí, kde je málo soukromých lesů. Na nákupu státního dřeva jsou z větší části závislé i jiné pily. Ohrožena jsou pracovní místa v těchto provozech, uvedl předseda společenstva Petr Pražan.
Hašek zdůvodnil podporu menším pilám tím, že spolu s nimi je ohrožena zaměstnanost v regionech. Dodal, že v nejbližších dnech bude jednat o způsobu prodeje státního dřeva s ministrem zemědělství Jakubem Šebestou, protože ministerstvo je zřizovatelem LČR. "Budu tlumočit požadavek, aby byl vytvořen určitý prostor, pojistka, aby po ukončení tendru měli malí a střední podnikatelé šanci podílet se na zakázkách a práci v lese," řekl Hašek. Tato pojistka by podle něj měla představovat minimálně 15 až 20 procent vytěženého dřeva.
Podnik Lesy ČR v pondělí vyhlásil tendry na lesní práce a prodej dřeva do roku 2020 s tím, že veškeré vytěžené dřevo si budou prodávat těžaři, kteří dosud prodávali jen polovinu dřeva. Obavy SDP již vedení Lesů ČR odmítlo. Podle něj tendry naopak přinesou obnovení stability v lesnickém a dřevařském sektoru.
SDP sdružuje firmy s celkovou roční zpracovatelskou kapacitou 1,5 milionu metrů krychlových dřeva. Pracuje v nich kolem 6500 lidí. Lesy ČR spravují polovinu lesů v zemi, jejich předloňská těžba činila 8,25 milionu metrů krychlových. Vyhlášené tendry se týkají prodeje dřeva a lesních prací přibližně za 15 miliard korun.