Podíl vysokoškoláků na nově vytvořených místech se zvýšil z 35 na 75 procent.
V Jihočeském kraji investovaly firmy převážně do výzkumu a vývoje a do této oblasti jsou potřebné investice daleko menší, než když je nutné stavět například halu či továrnu. "Vlažnost investorů ze zpracovatelského průmyslu, které CzechInvest zprostředkovává, je dána zejména chybějící dálnicí z Prahy do Budějovic a zároveň na rakouskou síť do města Linz a také připravenou infrastrukturou v podobě průmyslové zóny," vysvětlila mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková. V kraji také není technicky zaměřená univerzita, podnikům ze zpracovatelského průmyslu tak chybí kvalifikovaná pracovní síla.
Jihočeský kraj má zemědělskou tradici a právě významná investice společnosti Pöttinger, která se zabývá výrobou zemědělských strojů, mohla podle Kocourkové významným způsobem zamíchat se statistikami v minulých letech z pohledu objemu investic. "Nicméně trend úbytku investic je dán tím, že investice v polovině roku byly téměř na bodě nula," doplnila Kocourková.
V Jihočeském kraji vzniklo v loňském roce šest nových projektů. Ve čtyřech případech si kraj vybrali vývojáři softwaru, dále vznikl jeden projekt strojírenský a jeden ze sektoru elektroniky a elektrotechniky.
Celá ČR získala loni díky CzechInvestu necelých 17 miliard investic. Počet nových projektů ve srovnání s rokem 2008 se snížil o 13 procent na 186. Nejvíce projektů je z oblastí vývoje software, následuje strojírenství a elektronika a elektrotechnika.
V letech 1993 až 2009 získal CzechInvest pro Jihočeský kraj 45 investorů, kteří do svých projektů vložili nebo vloží 20,5 miliardy korun. Práci by v nich mělo postupně najít přes 6200 lidí.
Investice firem oznámených v Jihočeském kraji podle statistik vládní agentury CzechInvest v letech 2008 a 2009: počet projektů celková investice v mil.Kč počet vytvořených pracovních míst z toho pro VŠ 2008 11 1143,4 137 49 2009 6 44,7 37 28
zdroj: CzechInvest