Španělsko odmítá, že by bylo pro eurozónu rizikem

04.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Madrid 4. února (ČTK) - Španělská ministryně hospodářství Elena Salgadová dnes odmítla názor amerického ekonoma Paula Krugmana, podle něhož je země největším rizikem pro eurozónu, a uvedla že zahraniční analytici roli jednotné evropské měny příliš nechápou. Ministryně se tak vyjádřila ve chvíli, kdy finanční trhy v obavách z vývoje podobného jako v Řecku dál srážely ceny španělských a portugalských akcií a dluhopisů.

"Euro je velmi silná měna a my budeme dál k jeho síle přispívat. Rozhodně si nemyslím, že jsme pro eurozónu nějakým rizikem," řekla ministryně v rozhlasové stanici La Cope. Dodala, že situace Španělska je velmi odlišná od Řecka, které se propadlo do fiskální krize a je nuceno přijímat drastická úsporná opatření.

Na otázku ohledně Krugmana, který označil Španělsko za nejproblematičtější místo eurozóny, Salgadová odpověděla, že analytici a média mimo eurozónu nechápou, jak tento blok funguje. "Možná je to nedostatečné pochopení toho, co euro pro naše ekonomiky znamená," řekla.

Předloňský nositel Nobelovy ceny Krugman v úterý na svém blogu uvedl, že Španělsko je pro euro větším problémem než Řecko, třebaže jeho veřejný dluh se na velikosti ekonomiky podílí menším procentem. Je to kvůli rozsahu španělského hospodářského propadu, naznačeném výstupem míry nezaměstnanosti k hranici 20 procent. Španělsko a další země jižní Evropy podle Krugmana ilustrují hlavní problém eura - "jedna měnová politika pro všechny země, které zasáhne ekonomický šok, neposkytuje žádnou pomoc," napsal Krugman.

Trhy ukázaly dnes Španělsku palec dolů a přirážka k výnosům španělských vládních dluhopisů proti německým se zvýšila o 0,10 procentního bodu na 0,965 bodu. Index madridské burzy se dopoledne propadl o 2,6 procenta.

Analytici se obávají nepříznivého fiskálního vývoje ve Španělsku zejména kvůli špatnému stavu ekonomiky, která je stále ještě v recesi a podle ekonomů bude zažívat dlouhou stagnaci. Ekonomika se potýká s vakuem vzniklým po krachu boomu na trhu nemovitostí a s vysokým dluhem soukromého sektoru. Ekonomové tak nevěří vládnímu předpokladu, podle něhož bude ekonomika do roku 2012 růst o tři procenta a rozpočtový deficit tak do té doby klesne pod tříprocentní limit Evropské unie.

Obavy z podobného vývoje jako v Řecku dnes rovněž srážely portugalská aktiva. Index portugalského akciového trhu klesl o více než tři procenta a náklady pojištění portugalských vládních dluhopisů vzrostly na rekordní maximum 207.500 eur na pojišťovanou hodnotu deset milionů eur.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK