PRŮZKUM-Měny regionu během roku posílí; zlotý, koruna v čele

04.02.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Pro tabulku předpovědí na korunu klikněte na <CEEFXPOLL01>...

...

* Měny střední Evropy zřejmě za 12 měsíců zpevní o 2-6 pct

* Od posledního průzkumu se zlepšil výhled zlotého, leu

BUDAPEŠŤ, 4.února (Reuters) - Polský zlotý v příštích měsících zřejmě zpevní pod klíčovou hranici 4,0 za euro a výhled pro rumunský leu se v několika posledních týdnech také zlepšil, ukázal čtvrteční měsíční průzkum agentury Reuters.

Průzkum provedený mezi 43 analytiky ve dnech 1. až 4. února potvrdil očekávání, že středoevropské měny v příštích 12 měsících posílí v čele se zlotým a korunou, zatímco forint bude za ostatními měnami zaostávat.

Analytici oslovení v průzkumu očekávají, že koruna v příštích 12 měsících posílí zhruba o 4,5 procenta na 25 za euro, což je stejná předpověď jako minulý měsíc.

Nejlépe se letos v regionu dosud daří zlotému <EURPLN=> a leu <EURRON=>, když polská měna vůči euru posílila o 3 a rumunská o 2 procenta, a výhled pro tyto dvě měny se v posledních několika týdnech zlepšil, uvedli analytici.

Polsko bylo v loňském roce jedinou členskou zemí EU, jež se díky silnému domácímu trhu vyhnula recesi.

Očekává se, že na exportu závislejší sousední země se z hluboké loňské recese ve druhé polovině letošního roku také přehoupnou do růstu. Zlotému se nicméně dostane další podpory od privatizace a relativně stabilních polských fundamentů.

Medián předpovědí v průzkumu Reuters ukazuje na zpevnění zlotého na 3,98 za euro oproti 4,08 předpokládaným minulý měsíc.

V příštích dvanácti měsících by zlotý měl posílit zhruba o 6 procent na 3,81 za euro, což je stejná předpověď jako minulý měsíc.

Leu by měl v příštích šesti měsících stagnovat na úrovni okolo 4,1 za euro oproti hranici 4,2 za euro předpovídané minulý měsíc, a za 12 měsíců by měl zpevnit o zhruba 3 procenta na 4,0 za euro. Minulý měsíc průzkum ukazoval na úroveň 4,15.

Forint by měl v horizontu 12 měsíců posílit o 2 až 3 procenta na 265 za euro, avšak v příštích šesti měsících by se měl držet na úrovni okolo 271, jelikož dubnové volby v Maďarsku představují určité riziko pro fiskální politiku a vysoký státní dluh činí forint nadále zranitelným.

Měny se budou zřejmě opírat o ekonomické oživení ve světě i v regionu.

Nicméně zisky mohou být v několika příštích měsících omezené, neboť tempo oživení, potenciální slabost eura i případný pokles globálních akciových trhů mohou snížit chuť riskovat. Fiskální problémy jižní Evropy mezitím vrhají stín i na středoevropský region.

Nejistotu posilují nadcházející volby v regionu. Investoři budou také sledovat, kdy centrální banky obrátí trend snižování sazeb, či jej v případě Maďarska a Rumunska alespoň zastaví.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK