...na Wall Street a obavy z dluhových problémů států eurozóny.
Futures na index DJ Euro Stoxx 50 <STXEc1>, německý DAX <FDXc1> a francouzský CAC 40 <FCEc1> v 8:40 ukazovaly na pokles trhu o 0,1 až 0,5 procenta.
Předchozí seanci uzavřel index evropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> poklesem o 2,75 procenta na 992,96 bodu, nejnižší úroveň od 30.listopadu, a zaznamenal tak největší denní procentní propad za 10 týdnů, když obavy o země na okraji eurozóny otřásly důvěrou investorů.
Na Wall Street index Dow Jones <.DJI> krátce spadl pod klíčovou hranici 10.000 bodů, když si akcie připsaly největší ztráty za více než devět měsíců. V Asii japonský index Nikkei <.N225> v pátek klesl o více než 3 procenta na nejnižší úroveň za sedm týdnů.
"Evropa včera také zaznamenala značné oslabení, když všechny hlavní indexy utrpěly trojciferné ztráty, ale výprodej v New Yorku ukazuje, že tyto trhy mají po zahájení stále ještě kam klesat," uvedl Ben Potter, analytik trhu z IG Markets.
Obavy o fiskální zdraví zemí na okraji eurozóny budou finanční trhy zřejmě nadále tížit. Dolar rozšířil zisky, když nervozita investorů ohledně státních dluhů Řecka, Portugalska a Španělska podnítila výprodej eura a měn s vazbou na ekonomický růst, jako je australský dolar.
Investoři se soustředí na údaje o trhu práce ve Spojených státech, jež vyjdou ve 14:30, kvůli čerstvým signálům o míře tamního ekonomického oživení.
Analytici oslovení v průzkumu Reuters v průměru odhadovali, že americká ekonomika v lednu vytvořila 5000 pracovních míst po překvapivém zrušení 85.000 míst v prosinci. Analytici nicméně čekají, že nezaměstnanost v lednu vzrostla na 10,1 procenta z prosincových 10,0 procenta.