Na dnešní mimořádnou schůzi, kterou předseda sněmovny svolal na žádost sociální demokracie, chtějí poslanci ve třetím čtení projednat novelu zákona o daních z příjmů. Novela původně upravovala pouze podmínky zdanění státních dluhopisů, které chce ministerstvo financí prodávat občanům. Výnosy by se měly zdaňovat patnáctiprocentní daní, aby nebyly příliš výhodné ve srovnání s ostatními druhy investic.
Podle informací z konce ledna však ministr Eduard Janota upustil od záměru vydání dluhopisů aktivně prosazovat. Chce pouze připravit plán jejich vydávání a představit jejich novou podobu.
K projednávanému návrhu poslanci navrhli vložit hned několik pozměňovacích návrhů. Občanský demokrat Vladimír Šoltys navrhl přesunout některé služby a zboží do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Jeho strana ale již dříve ohlásila, že nepodpoří žádné návrhy, které by zvyšovaly schodek státního rozpočtu.
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil, aby opravy, rekonstrukce a modernizace staveb pro bydlení i po roce 2011 spadaly do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Sociální demokrat Karel Kratochvíle navrhuje, aby do snížené sazby spadala i hospodářská zvířata.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš navrhuje ze zákona o DPH vyškrtnout paragraf, který zdaňuje zaměstnanecké výhody daní z přidané hodnoty. Tento paragraf platí od letošního 1. ledna a vyvolal hněv zejména odborářů v dopravě. Ti už kvůli tomu vyhrožují stávkou.
Ustanovení zákona říká, že základem daně u poskytovaných benefitů je běžná cena na trhu, nikoliv zaměstnanecká zvýhodněná. Plátci daně ale nevědí, z jak velké částky daň platit. Například režijní jízdenka stojí železničáře 200 korun za rok, obvyklá cena roční síťové jízdenky je ale 22.000 korun.