"Ceny byly ovlivněny především zvýšením spotřebních daní na pohonných hmotách a pivu. V menší míře se projevil také sezónní růst cen potravin a úpravy regulovaných cen, jako je vodné a stočné, dálniční známky nebo teplo. Zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod se do vyšších cen příliš nepromítl," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Ten odhaduje růst meziroční inflace na 1,1 procenta.
Spolehlivost odhadů podle Sobíška v lednu snižuje kromě obvyklých lednových faktorů také změna váhového schématu pro výpočet inflace. "Oproti předchozím letům, kdy pro výpočet vah sloužilo složení soukromé spotřeby v roce 2005, nyní bude používáno složení v roce 2008," upozornil.
I podle analytika ČSOB Petra Dufka lednový odhad inflace je jako obvykle nejsložitější a nejméně jistý. Inflaci zásadně podle něj ovlivnil růst regulovaného nájemného následovaného dopadem vyšší DPH a spotřebních daní. Jako tradičně vyšší byly i sezónní potraviny. "Ani přes tyto citelné administrativní zásahy by inflace v ČR neměla nijak expandovat. Teprve ve druhé polovině roku by se mohla dostat na cílovou úroveň ČNB," uvedl Dufek.