DATA V KOSTCE 4-Meziroční růst spotř.cen v lednu zpomalil na 0,7 pct

09.02.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentáře)

PRAHA, 9.února (Reuters) - Index spotřebitelských cen (CPI) v lednu meziměsíčně vzrostl o 1,2 procenta po růstu o 0,2 procenta v prosinci, uvedl v úterý Český statistický úřad.

Zvýšení daní přidalo k meziměsíčnímu růstu cen 1 procentní bod, dodal úřad.

Meziroční inflace zpomalila na 0,7 procenta z prosincových 1,0 procenta.

Česká národní banka (ČNB) očekávala v poslední únorové prognóze lednovou inflaci ve výši 0,9 procenta.

Analytici předpovídali meziměsíční růst CPI o 1,5 procenta a meziroční spotřebitelskou inflaci na úrovni 1,0 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15>.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ CPI 01/10 12/09 01/09 meziměsíční změna v pct +1,2 +0,2 +1,5 meziroční změna v pct +0,7 +1,0 +2,2

NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo především zvýšení základní i snížené sazby DPH a vzestup spotřebních daní u pohonných hmot a alkoholických nápojů. Tento pohyb přinesl podle propočtů ČSÚ zrychlení inflace o 1 procentní bod. * Růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo hlavně sezonní zdražení zeleniny včetně brambor o 17 procent. * V oddíle doprava stouply ceny pohonných hmot o 7,0 procenta. * Na snižování cenové hladiny působily slevy oděvů o 3,6 procenta a obuvi o 3,4 procenta. V bydlení klesly ceny elektřiny o 2,5 procenta a zemního plynu o 0,6 procenta. V dopravě byly nižší ceny automobilů o 4,7 procenta.

KOMENTÁŘE

STANISLAVA PRAVDOVÁ, ANALYTIČKA, DANSKE BANK

"Inflace v lednu vyšla pod odhady. Obecně se dá říci, že inflaci letos v České republice potáhnou vzhůru jen daně a vzhledem k utmumené domácí poptávce budou inflační tlaky v ekonomice prakticky nulové.

"Vzhledem ke sníženému výhledu inflace a našemu očekávání pomalého oživení ekonomiky v letošním roce nevidíme žádný důvod, proč by měla Česká národní banka v nejbližší době zvedat úrokové sazby. Je velmi pravděpodobné, že s měnovou politikou nepohne celý letošní rok."

PATRIK ROŽUMBERSKÝ, ANALYTIK, UNICREDIT BANK, PRAHA

"Inflace nenaplnila očekávání trhu ohledně stagnace meziroční inflace na prosincovém 1,0 procenta a ustoupila o 0,3 procentního bodu zpět. Je ovšem pravdou, že odhady lednové inflace byly zatíženy větší nejistotou, než bývá obvyklé. První nejistota vyplývala z rozsahu promítnutí změn nepřímých daní do spotřebitelských cen, druhá se pak týkala avizované změny vah položek ve spotřebním koši.

"Vliv daňových efektů byl poněkud menší, než jsme předpokládali. Změny ve vahách pro jednotlivé skupiny spotřebního koše se na druhé straně nezdají být natolik zásadní, aby měly vliv na celkovou inflaci. Lednová inflace se vzhledem k dominanci netržních příčin jejího růstu nejeví být argumentem pro brzké zvýšení úrokových sazeb. Nadále předpokládáme, že ČNB zahájí cyklus utahování sazeb v letošním třetím čtvrtletí."

JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Lednová inflace z pohledu centrální banky vyšla pod očekáváními, je to pro ni rozhodně příznivá zpráva. Se zvyšováním sazeb tak příliš rychle pospíchat nemusí. Pro nás překvapivě značně poklesly ziskové marže u korigované inflace, která se tak nachází opět výrazněji v červených číslech - po očištění o daňové změny."

"Leden byl ovlivněn vlnou zvýšení regulovaných cen a nepřímých daní - zvýšení DPH a spotřebních daní na tabák, alkohol a pohonné hmoty, regulovaných nájmů, tepla, zvýšení ceny dálničních známek, naproti tomu tento vzestup bude částečně eliminován nižšími cenami elektrické energie."

"Celkově by se inflace měla v průběhu letošního roku postupně zvyšovat směrem k inflačnímu cíli ve výši 2 procent. Vzestup inflace by měl být velmi umírněný, slabá spotřebitelská poptávka výraznější akceleraci růstu cen neumožní."

"Inflační tlaky nelze očekávat ani z titulu dovozních cen - pouze dovozní ceny energií se budou nacházet letos v kladných číslech. Pozorovaný růst jednotkových mzdových nákladů by měl být také dočasný. Celkově letos očekáváme inflaci okolo 1,5 procenta, v roce 2011 pak 1,9 procenta. Inflační cíl ČNB ve výši 2,0 procenta by tak v ohrožení být neměl."

PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB

"Jsou to velmi dobrá čísla i z pohledu ČNB. Myslím si, že tím spíše ČNB nemusí řešit aktuální inflaci. Inflaci táhnou jen daně a deregulace, vliv tržních cen je nulový, respektive deflační. Oživení domácí poptávky je v nedohlednu, takže o ceny se v letošním roce bát nemusíme."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK

"Inflace je škrcená slabou domácí poptávkou. Inflační tlaky v ekonomice chybí. Nebýt zvýšení nepřímých daní, ceny by se v lednu zvýšily jen 0,2 procenta, což by byl snad nejnižší nárůst lednové inflace."

"ČNB počítala o růstem inflace o něco vyšším. S růstem sazeb zatím není potřeba spěchat. Času bude dost ve druhé polovině roku."

REAKCE TRHU

Koruna <EURCZK=> po zprávě o inflaci nepatrně oslabila na 26,145 za euro z úrovně 26,125 před zveřejněním dat. Pondělní domácí seanci zavírala na 26,161 za euro.

ODKAZY

Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.

SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Centrální banka koriguje měnově-politikou meziroční inflaci, kterou chce letos udržet na úrovni 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 16.prosince, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 1,00 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace bude v prvním čtvrtletí příštího roku 2,0 procenta, ve druhém čtvrtletí pak 2,1 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK