O smlouvě, která má nahradit starou dohodu START 1 z počátku 90. let, nyní jednají odzbrojovací experti obou zemí v Ženevě. Jejich optimistická vyjádření dosud naznačovala, že vyhotovení dokumentu je na dosah ruky. Obě strany v minulých dnech ujišťovaly, že smlouva je z 95 procent hotova. Podle zdrojů z Kremlu mají nejvyšší představitelé obou zemí smlouvu v březnu nebo dubnu podepsat v Praze.
Ruský generál podle agentury AP trvá na tom, aby protiraketový štít USA byl zahrnut do ženevských jednání o strategické výzbroji. Makarov řekl, že plán USA umístit části svého protiraketového štítu ve východní části Evropy může oslabit ruskou strategii zadržování. Vyjádřil pochyby nad argumenty obhájců protiraketového systému, že americké střely mohou zajistit i bezpečnost Ruska.
Smlouva o omezení strategických arzenálů podle Makarova dosud není hotova proto, že nereflektuje vzájemnou souvislost obranných a útočných zbraní. V reakci na americké plány, kterou agentura AP označila za dosud nejodmítavější, Makarov prohlásil, že jeho země hodnotí záměry USA "velmi negativně".
Rumunsko minulý týden schválilo návrh umístit některé části protiraketové obrany USA na svém území. Washington, který rovněž hodlá rozmístit baterii raket Patriot v severovýchodním Polsku, rumunský návrh přivítal. Zdroje ruské armády oba záměry už v minulosti kritizovaly, Kreml požadoval od Washingtonu vysvětlení.
jas lab