Ke konci roku 2009 bylo v registru 1,5 milionu záznamů o nesplacených závazcích, což je meziročně o čtvrtinu více. Dlužná částka ke konci loňského roku činila 22,7 miliardy korun.
"Čísla ukazují, že v případě spotřebitelů už není nárůst dlužníků tak dramatický jako v předchozích letech. Přikládáme to faktu, že si společnosti mnohem více prověřují potenciální žadatele o službu a zpřísňují podmínky. Dalším důvodem je fakt, že registr fyzických osob se blíží naplněnosti ohledně unikátních klientů," uvedl Stopka.
Výraznější nárůst dlužníků zaznamenal registr IČ, kde jsou vedeny záznamy o podnikatelích a právnických osobách, jež nehradí své smluvní závazky. Ke konci loňského roku v něm bylo evidováno zhruba 58.000 záznamů, což je meziročně o 79 procent více. Záznamy se týkají více než 45.000 firem a celková dlužná částka přesáhla dvě miliardy korun.
Členství ve sdružení SOLUS umožňuje přístup nejen k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, ale také k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví pouze informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.
Sdružení SOLUS vzniklo v létě 1999 a jeho členy je v současnosti podle informací na internetu 29 společností z řad nebankovních finančních institucí, bank, mobilních operátorů, distributorů elektrické energie nebo obchodních řetězců.