Kovářová tak hodlá zamezit případům, kdy se dlužník nedozví o hrozící exekuci a často kvůli nezaplacené stokoruně zbytečně zaplatí desetitisícové náklady na tuto exekuci. "Považuji to za správný krok. Apeluji na velké věřitele, aby nečekali na změny a předexekuční upomínky dlužníkům už nyní sami posílali," řekla HN ministryně.
Kritici však upozorňují, že dlužník, jenž se o exekuci dozví, může stihnout svůj majetek "ukrýt do bezpečí", píše deník. Dnes se o příkazu k exekuci dozví až poté, co je na něj uvalena.
O návrhu však bude jednat až příští vláda. Hlavní politické strany zatím nejsou rezolutně proti. "Diskusi se nebráním, ale potřebovali bychom znát konkrétní parametry. Obávám se však, že může jít o líbivé gesto," řekl HN exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Podobně se vyjádřil za ČSSD i Jeroným Tejc.
Mezi další připravované návrhy, které mají zlevnit exekuce, patří například to, že dluh do 200 korun by vůbec neměl vymáhat exekutor. Kovářová by chtěla ušetřit i na vícečetných exekucích. Pokud je totiž dnes na jednoho člověka uvaleno více exekucí, exekutor musí všechny řešit zvlášť.
Exekutor by si také podle ministryně měl účtovat svoji odměnu pouze v případě, že dluh vymohl. Zda právě toto ustanovení bude součástí vyhlášky, na které ministerstvo nyní pracuje, ale odmítla prozradit, protože je ve stadiu připomínek. Tato vyhláška má exekutorům dát i možnost v odůvodněných případech svoji odměnu snížit na polovic.
vrk