Naprostá většina svolávaných vozů je ve Spojených státech, malá část se týká Japonska. Honda uvedla, že vadné airbagy měly spojitost s jednou smrtelnou nehodou a 11 zraněními v USA, jinde však podobné případy hlášeny nebyly.
Oznámení Hondy přišlo v době, která je pro automobilový průmysl zejména v Japonsku velmi citlivá, a to nejen kvůli dopadům světové hospodářské recese na odbyt. Obavy o bezpečnost vozů vyvolala největší japonská i světová automobilka Toyota, která za poslední rok svolala k opravám kvůli nezáměrné akceleraci a vadnému plynovému pedálu přes osm milionů vozů. Minulý měsíc Toyota celou akci výrazně rozšířila a dokonce pozastavila prodej řady svých modelů na severoamerickém trhu.
V úterý navíc Toyota svolala k opravě více než 400.000 hybridních vozů Prius, které mají potíže s brzdami. Ve Spojených státech tyto závady již vyšetřují výbory Kongresu.
Analytici však upozorňují, že svolávání vozů k opravám je u automobilek běžnou záležitostí a poslední akce Hondy není nijak rozsáhlá. Minulý měsíc například Honda svolala asi 650.000 vozů kvůli potížím s okny.
"I když je důležité, jak automobilky svolávání řeší, myslím, že lidé by si měli dát pozor, aby nereagovali nepřiměřeně na každou takovou akci," řekl agentuře Reuters šéfanalytik firmy Kazaka Securities Jošihiko Tabei. Akcie Hondy na tokijské burze dnes oslabily o 0,2 procenta. Akcie Toyoty, které dnes mírně zpevnily, kvůli masivní svolávací akci od druhé poloviny ledna ztratily asi pětinu hodnoty.