Lídři členských států se však nebudou zabývat jen Řeckem, v problémech se ocitlo i Portugalsko a Španělsko. Portugalský parlament ovládaný opozicí navíc navzdory nesouhlasu menšinové vlády schválil návrh zákona, který umožní větší zadlužení regionů a zvýší rozpočtový deficit. Dá se tak předpokládat, že zájem investorů o portugalské dluhopisy by mohl ještě poklesnout a země by se tak velmi brzy ocitla v situaci Řecka, kterému navíc agentury snížily koncem loňského roku rating. Půjčování peněz je tak pro řeckou vládu mnohem méně výhodné.
EU i eurozóna dlouho popírala, že chystá postiženým zemím finanční pomoc, problémy se však začaly projevovat i na kurzu eura, který začal rychle klesat. Objem takzvaných krátkých pozic, jinými slovy sázek na další pokles kurzu eura, totiž vystoupil na 7,6 miliardy dolarů (asi 145,4 miliardy Kč). Tolik peněz obchodníci a hedgeové fondy na pokles jednotné evropské měny v minulosti ještě nikdy v historii nevsadili.
Unie tak bude nakonec nucena Řecku a možná i dalším státům pomoci. Jen díky slovním vyjádřením některých politiků o případné pomoci, začal kurz evropské společné měny mírně stoupat. Není tak vyloučeno, že summit EU ve čtvrtek přijme společné prohlášení v podobném duchu, obavy o osud eura by se tak mezi investory nejspíš zmírnily. "Nebyl bych překvapen, kdyby se prohlášení k tomu problému (řecké finanční problémy) objevilo," citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj.
Že situace je vážná, naznačuje i náhlý odjezd šéfa Evropské centrální banky Jeana-Clauda Trichet z konference v Austrálii. Trichet přitom podle dostupných informací míří právě na vrcholnou unijní schůzku.
Summit by ovšem měl zahájit i debatu o takzvané strategii EU 2020, která má nahradit lisabonskou strategii, v níž si unie původně stanovila cíl, že do roku 2010 bude více konkurenceschopnou ekonomikou než Spojené státy. To se však nestalo, ale EU chystá novou strategii, která by neměla být již tak obecná jako její předchůdkyně.
Někteří evropští politici uvažují i o tom, že jednotlivé cíle, jako například výdaje členských států na vědu, by měly být závazné a za jejich nesplnění by mohl následovat postih. Podle zdrojů ČTK však taková varianta není příliš pravděpodobná a unie od sankcí nejspíš upustí, ale měla by finančně oceňovat stát, které cíle budou plnit.
Čtvrteční summit EU bude vůbec prvním v historii evropského společenství, který bude řídit nový prezident EU, jímž premiéři a prezidenti členských států koncem loňského roku zvolili Hermana Van Rompuye. Akce začne v 10:00 a tisková konference se očekává v 16:40.