Podle právního zástupce jednoho ze zaměstnanců hrozí obžalovaným až sedm let vězení kvůli podezření z obchodní špionáže a až 20 let vězení kvůli podezření z korupce. Australská vláda ani firma Rio Tinto se k dnešní zprávě nevyjádřily. Společnost Rio Tinto již dříve uvedla, že její čtyři zaměstnanci neučinili nic protiprávního. Agentura AP nicméně upozornila, že téměř všechny kriminální případy, které se v Číně dostanou před soud, končí usvědčením obžalovaných.
"Obviněná čtveřice využívala své pozice k získávání výhod pro jiné a mnohokrát požadovala či nezákonně přijímala rozsáhlé úplatky od řady čínských ocelářských podniků," uvedla podle agentury Nová Čína šanghajská prokuratura. Dodala, že obvinění využívali různé nepatřičné prostředky k získávání obchodních tajemství čínských ocelářských firem.
Celá kauza odstartovala poté, co firma Rio Tinto zrušila plány na spojení s čínským konkurentem Chinalco za 19,5 miliardy dolarů (370 miliard korun). Transakce podle akcionářů zvýhodňovala čínský podnik a mohla poskytnout Číně větší vliv na ceny klíčových komodit, jako je železná ruda.