Průmyslová výroba v Česku se za celý loňský rok propadla podle údajů Českého statistického úřadu o 13,4 procenta, v prosinci meziročně vzrostla o 1,8 procenta.
"Za nejlepším výsledkem od září 2008 však stojí téměř výlučně vliv zahraničního šrotovného, což pomohlo výrobě motorových vozidel. Odvětví výroby motorových vozidel však zároveň představuje riziko pro nadcházející měsíce. Peníze na šrotovné v zahraniční již došly, což se mimo jiné promítlo již ve slabších německých datech v posledních měsících," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
"Šrotovné hodně pomohlo, ale jen na chvíli," uvedl také analytik ČSOB Petr Dufek. Nyní lze podle něj čekat útlum poptávky na hlavním exportním trhu tuzemských podniků, tedy v Německu.
Také podle ředitele Odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslava Vomastka je rizikem dalšího vývoje ukončování protikrizových programů, které přijaly vlády v západní Evropě. "Další potenciální nebezpečí pro hospodářský růst představuje přílišná regulace finančního sektoru a samozřejmě rostoucí nezaměstnanost," uvedl.
Impulsem pro oživení poptávky po českých výrobcích přitom podle odborníka na řízení projektů společnosti PricewaterhouseCoopers ČR Jana Malého bude zejména oživení u západních sousedů. "České podniky zatím čekají na obnovení důvěry svých zákazníků v hospodářský růst," dodal.
V dalších měsících lze ovšem podle analytika Citco-finanční trhy Tomáše Volfa očekávat pokračující růst průmyslové výroby. "Vliv státní pomoci typu šrotovného ještě může doznívat, protože se dá předpokládat, že prodejci vozů vyprázdnili sklady. Nyní se tedy sklady budou opět naplňovat, což bude automobilky ještě zaměstnávat," uvedl.
Pro letošek je podle analytiků možné očekávat, že se průmysl vrátí k mírnému růstu. "Zdaleka však nepřekoná mezeru, kterou vytvořil jeho loňský rekordní propad, a dřívější pozice tak bude dobývat postupně a jen pomalu," uvedl Dufek. Za celý letošní rok lze podle ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka čekat růst průmyslu kolem čtyř procent.