Západočeské solární zdroje vyrobily loni třikrát více elektřiny

11.02.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 11. února (ČTK) - Sluneční elektrárny v Plzeňském a Karlovarském kraji vyrobily loni 2,73krát více elektřiny než v roce 2008, tedy celkem 9,7 GWh. V regionu platí od počátku letošního roku stop stav pro schvalování nových projektů z důvodu udržitelnosti provozu přenosové sítě, řekl ČTK západočeský mluvčí ČEZ Martin Sobotka.

"Extrémní počet žádostí vedl k tomu, že provozovatel přenosové soustavy ČEPS vyzval všechny distribuční společnosti, aby nepovolovaly nové zdroje na spádovém území rozvoden ČEPS. K již dříve omezenému Vítkovu tak přibyly na západě Čech rozvodny Přeštice a Chrást," uvedl Sobotka. Projekty, které už mají vydaný souhlas, se mohou dále stavět, další zatím ČEZ povolovat nebude a bude podle Sobotky žádost ČEPS respektovat. V nejbližší době se obě firmy sejdou a budou jednat o dalším postupu, tedy o typech obnovitelných zdrojů a jejich poměru.

Fotovoltaické panely na západě Čech přinesly loni svým majitelům tržby z prodeje elektřiny kolem 120 milionů Kč. Devět milionů korun přitom vydělali v regionu výrobci elektřiny z větru, jejich produkce byla ale loni téměř stejná jako u fotovoltaických zdrojů. "Meziročně poskočila z 5,1 na devět GWh," dodal Sobotka.

ČEZ Distribuce přijala loni v Plzeňském a Karlovarském kraji téměř 2500 žádostí s celkovým výkonem 1400 MW, z nichž byla drtivá většina solárních elektráren a pouze několik desítek tvořily další typy obnovitelných zdrojů. Z toho u 400 MW nedoložili předkladatelé všechny podklady a od projektů odstoupili, dodal mluvčí.

Fotovoltaické panely v Plzeňském kraji vyrobily loni 9,4 GWh elektřiny oproti 2,5 GWh v roce 2008. V Karlovarském kraji se jejich výroba zvýšila "jen" z 0,1 na 0,3 GWh. Na Karlovarsku se ale dařilo dokončovat dříve zahájené projekty větrných parků. Solárních panelů tam mnoho nepřibylo vzhledem k tomu, že rozvodna ČEPS ve Vítkově vyčerpala už dříve svou kapacitu právě kvůli větrníkům. "Karlovarsko názorně ukazuje na velké zvýhodnění sluneční energie. Výroba je oproti větrné 30 menší, výnos jen ale 2,5krát," vysvětlil mluvčí.

ČEPS vyzval ve středu distribuční společnosti k pozastavení připojování nových obnovitelných zdrojů energie. Objem projektů a vydaných kladných stanovisek k žádostem o připojení větrných a fotovoltaických elektráren je vyšší než hodnota přijatelná pro bezpečný a spolehlivý provoz sítě. ČEPS pohrozil, že pokud nedojde ke změně pravidel, bude nucen tyto zdroje odstavovat z provozu, což by mohlo pro investory znamenat ohrožení jejich investic. Na konci roku 2009 bylo do elektrizační soustavy ČR připojeno více než 600 MW výkonu větrných a fotovoltaických elektráren. Kladná stanoviska k žádostem o připojení těchto zdrojů v celé ČR dosahují dalších 3500 megawattů výkonu, uvedl ČEPS.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK