"Na schůzce Ecofin bych příští týden nic (konkrétního k finanční pomoci) nečekal," řekl zdroj. "(Lídři EU) se teď snaží vyvíjet co největší tlak na Řecko, ale i na Portugalsko a Španělsko, aby dělaly maximum," dodal zdroj. Ve čtvrtek se v Bruselu konal mimořádný summit EU, kromě politické podpory ale Řecku žádnou konkrétní pomoc nenabídnul.
Neochota poskytnout Řecku finanční pomoc podle zdroje pramení z toho, že evropští činitelé se cítí chováním Řecka podvedeni. "Řekové si z nás asi deset let dělali blázny. Proto teď nikdo nebude s žádnou pomocí spěchat," vysvětlil zdroj.
Řecko na konci loňského roku přiznalo, že jeho zadlužení je mnohem výraznější, než do té doby uvádělo. Rozpočtový deficit za loňský rok se pohybuje kolem 12,7 procenta hrubého domácího produktu, což je více než dvakrát tolik, než Řecko do té doby přiznávalo. Pravidla EU navíc povolují mít maximálně tříprocentní deficit. Fiskální problémy Řecka tak ohrožují stabilitu celé eurozóny.
"Míč je teď na řecké straně. Oni teď mají doma protesty a předložili program (fiskální konsolidace), který trh i Evropská komise považují za naprosto zásadní. Oni si musejí znovu získat důvěryhodnost," podotkl zdroj. "Pokud ale trh zareaguje agresivně, pokud začne být tlak na dluhopisy řecké vlády neudržitelný, pak to může jít docela rychle," dodal zdroj.
Spouštěcím mechanismem pro případnou finanční pomoc podle něj bude negativní reakce trhu nebo vzrůstající riziko, že Řecko vyhlásí bankrot. "Pokud tam něco bude, byly by to úvěrové linky. Nicméně v tuto chvíli říkáme, že skutečná finanční pomoc je až tou poslední instancí," doplnil zdroj.